Екипът на Природен парк „Врачански Балкан“ организира опознавателно пътуване в защитена зона „Искърски пролом – Ржана“, която е част от Националната екологична мрежа Натура 2000 в България. ‘

Снимка: ПП „Врачански Балкан“

Целта на обиколката бе участниците да се запознаят и да популяризират възможностите за развитие на специализирани видове туризъм в тази защитена зона – селски, еко- и фото туризъм, наблюдение на птици (birdwatching) и др., както и за извършване на екологично чисти стопански дейности – биоживотновъдство, билкопроизводство, гъбарство и т. н.

Снимка: ПП „Врачански Балкан“

Пътуването се проведе по маршрут: с. Игнатица – Осеновлашки манастир „Рождество Богородично” („Седемте престола”) – махала Зимнишки дол –Люцка поляна – местността Конски кладенец – местността Шумер – село Игнатица, а своеобразен туристически гид беше кметът на с. Игнатица Иво Костов.

Снимка: ПП „Врачански Балкан“

Ценни за биологичното разнообразие животински и растителни видове се срещат в защитена зона „Искърски пролом – Ржана“, която е разположена на територията на три общини – Мездра, Ботевград и Своге. Сред тях са различни видове риби – черна (балканска) мряна, обикновен и балкански щипок, европейска горчивка, както и земноводни и влечуги – шипоопашата и обикновена блатна костенурка, жълтокоремна бумка и голям гребенест тритон. Районът е и едно от най-големите находища у нас на дългоух (Бехщайнов) и на широкоух нощник, които обитават старите дъбови и букови гори.

От растителните видове се срещат различни типове букови, дъбово-габърови, смесени и панонски гори, разположени върху сипеи и стръмни склонове, планински сенокосни ливади, извори с твърда вода с туфести формации, полуестествени сухи тревни и храстови съобщества върху варовик и пр.

Кметът на Игнатица Иво Костов сподели, че богатите природни дадености на Искърския пролом и на Ржана планина предоставят уникални възможности за развитие на туризма и на природосъобразни стопански дейности – огромен потенциал, който, за съжаление, не е разработен и не се използва. Той изрази надежда, че включването на тази защитена зона в Натура 2000 ще осигури в дългосрочен план поминък, респективно по-добри условия за живот на хората, които живеят в района.

За да се случи това обаче, с цел повишаване информираността на населението, са необходими допълнителни кампании за разясняване на режимите, възможностите и ограниченията при стопанисване на имоти, които са част от зоните, включени в Натура 2000.