„Когато преди 5 години основахме Стая „Конфуций“ в Югозападния университет, я основахме с доста страх, защото смятахме, че няма да има интерес. Китайски език се преподава в нашия университет преди 10 години, но Стая „Конфуций е основана едва преди 5 години, защото за да основеш такава стая трябва да отговорш на определени условия: да има траен интерес, да има хора, които да могат да преподават, да можем да посрещаме доброволци, които да преподават,“ казва проф. Магдалена Панайотова, директор на Стая „Конфуций“ в ЮЗУ. „Всъщност, този страх не се оправда, защото още първата година се записаха над 70 човека в първия курс по китайски за начинаещи.

Часто от хората понякога отпадаха, защото този език е труден и когато се стигне до първите йероглифи, нещата стават сложни. Но пък от тези, които останаха, вече можем да се похвалим със студенти, които продължиха своето обучение в Китай, тъй като ако постигнеш определено ниво, можеш да положиш изпит в институтите „Конфуций“ и да се обучаваш в Китай безплатно,“ разказва проф. Панайотова. „Почти всеки месец организираме събития, любопитни за всички – курс по тай чи, по китайска калиграфия, който е интересен и забавен особено за децата…,“ казва директорът на Стая „Конфуций“ и добавя:

„Бяхме много впечатлени от начина, по който се подкрепя китайската култура в Българи и бихме искали и България да подкрепа своята култура навън по същия начин.“ „Хората които идват да се обучават в Стаята и не са студенти, със сигурност са свързани с бизнес. Това са хора, които имат бизнес -намерения или инвестиции и за тях е необходимо да знаят поне елементарни неща от китайския. Защото винаги е хубаво когато попаднеш в чужда страна като Китай да можеш най-малкото да поздравиш на китайски да не говорим, че изискванията на етикета са повече от важни в източните страни,“ разказва проф. Панайотова