Обединените арабски емирства станаха петата нация, която някога е достигнала Марс, с космическата си сонда, успешно беше въведена в орбита около Марс в 15.57 часа по Гринуич във вторник. Сондата, наречена Амал, извърши сложна маневра за влизане след седеммесечен полет, в който измина повече от 493 милиона километра след изстрелването си от Танегашима в Япония. Марсовата мисия на емирствата е първата от трите космически мисии, които трябва да достигнат до Марс този месец, следвана от китайския орбитален кораб Tianwen-1 и марсохода Perseverance на НАСА.

Изстрелвайки шестте си задвижващи устройства за 27 минути, за да забави от крейсерска скорост от 121 000 км / ч до 18 000 км / ч, космическият кораб Амал успя да се придвижи в така наречената „орбита на улавяне“ около Марас. Сондата на стойност 160 милиона британски лири има за цел да изследва картина на атмосферата на Марс и да изучава ежедневните и сезонни промени на планетата. Амал трябва да развива научно-технологичния сектор на ОАЕ, което ще позволи на шейховете да отдалечат икономиките си от петролната зависимост. Сондата е проектирана и сглобена от изследователи в три американски университета – Университета на Колорадо Боулдър, Университета на Аризона и Калифорнийския университет, Бъркли. Учените смятат, че някога на Марс е имало много вода и много вероятно и живот. Според космическата агенция на ОАЕ една от причините за превръщането на тази планета в суха, прашна пустиня е изменението на климата, което довело до загубата на атмосферата.

Сондата на агенцията ще наблюдава марсианската метеорологична система, както и разпределението на водорода и кислорода в горните части на атмосферата на Марс, което ще даде възможност на човечеството да разбере връзката между промяната на времето и атмосферните загуби. Мисията прави Обединените арабски емирства първата арабска държава, достигнала Марс, и петата космическа агенция, стигнала до там като цяло след САЩ, Русия, Европейската космическа агенция и Индия.

По материали на Sky News / Великобритания и Reuters / САЩ