Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще се кандидатират за втори мандат. Това обяви държавният глава на пресконференията на „Дондуков“ 2 по повод четвъртата годишнина от встъпването си в длъжност.

Румен Радев коментира, че ранният анонс на кандидатурата им е честен подход спрямо българските граждани и политическите субекти. Предстои ни плаване в бурни води и е критично важно да имаме институции и политически субекти с ясни приоритети и позиции, каза президентът Радев. Той допълни, че формата на издигането им за втори мандат ще стане ясна в законовоустановения срок – след парламентарните избори. Радев каза още, че не е водил преговори с политически партии за подкрепа, най-малкото защото, по думите му, социалистите, които издигнаха кандидатурата им с Илияна Йотова през 2016 г., имат правото да се произнесат първи.
Президентът изтъкна, че през четирите години от мандата им с вицепрезидента Йотова не са престъпили декларираните през 2016 г. принципи. Водени от убежденията си за законност, справедливост и солидарност, ще продължим усилията си за обединяване на българското общество, за промяна на днешния властови модел и постигане на условия за модерно развитие на България, каза Румен Радев.

Държавният глава представи Послание за нова България на президента и вицепрезидента, в което се заявява, че най-важната, непосредствена национална цел е укрепване на държавността. Нейното постигане изисква решителни действия от легитимен парламент и отговорно правителство за демонтаж на порочния управленски модел, укрепване на върховенството на правото, неутрализиране на концентриралото огромни ресурси и власт задкулисие, пресичане на корупцията и връщане на гражданите в управлението, каза Радев. По думите му, без постигането на тази цел всякакви следващи управленски конфигурации и техните икономически и социални политики ще продължават да попадат в плен на олигархията и ще бъдат обречени на провал, а страната ни да заема последните места в ЕС по стандарт и качество на живот.
Румен Радев каза, че предстоящите парламентарни избори през април поставят българските граждани пред дилемата да приемат или отхвърлят днешния модел на властта – корумпирана и задкулисна, репресивна и разхитителна, несправедлива към обикновения българин.

За да преодолеем институционалната криза и да върнем страната в руслото на закона, за да победим бедността и безправието и да съберем най-сетне разделените семейства на емигрантите, България се нуждае от мощна политическа алтернатива с решимост за постигане на тази първостепенна цел, заяви президентът Радев. По думите му, ако това не се случи, може да се стигне до обичайните пазарлъци между партии и поредния мандат на грабеж и застой, на фалит и бедност, обществена депресия, и ускорена емиграция. Предвид възможната патова ситуация в новия парламент може да се стигне и до правителство на задкулисието под благовидния предлог на национално спасение, национално обединение, експертно правителство или други подобни формулировки, каза още Радев. В посланието се изтъква важността от гарантиране на честни и достъпни избори. Президентът каза, че са необходими неотложни реформи на Изборния кодекс и воля за гарантиране на доверие в изборния процес и високата избирателна активност чрез актуализация на избирателните списъци, видеонаблюдение и излъчване в реално време на преброяването на бюлетините и оформянето на протоколите, 100 процента машинно гласуване, дистанционно гласуване за българите в чужбина и създаване на многомандатен избирателен район „Чужбина“, прозрачност в работата на изборната администрация и „Информационно обслужване“, справедлив достъп до медийно отразяване в предизборната кампания.

В посланието се посочва още необходимостта от излъчване на нов тип управление, което да бъде синтез на почтеност и компетентност. „Изминалото десетилетие показа какво не трябва да бъде управлението на страна-член на ЕС и на една съвременна демократична държава. Моралните качества, културата и компетентността на бъдещите управляващи ще са от решаващо значение за връщане на доверието в институциите, излизане на страната от кризата и за европейската ни интеграция“, посочи Радев. Затова с вицепрезидента Йотова предлагат спечелилите в изборите партии да постигнат консенсус за формулирането и прилагането на пакт за почтеност, професионализъм и компетентност на номинираните за високи управленски длъжности. Укрепване на държавността и върховенството на правото чрез въвеждане на конституционни и законови промени, гарантиращи гражданските права и участие в управлението, независима съдебна власт в служба на справедливостта и обществения интерес, оптимизиране на структурата и функциите на ВСС, ефективна, отговорна и почтена прокуратура, подчинение на магистратите единствено на закона, са други акценти в посланието.

Президентът посочи, че тези промени е необходимо да допринесат за ефективно разделение на властите и укрепване на институциите, прозрачност и предвидимост на законотворческия процес и пресичане на лобисткото законодателство, засилена защита на собствеността и частната конкуренция на бизнеса, безкромпромисно преследване на корупцията, без оглед на политическата принадлежност и общественото положение на извършителите. Ако това не се случи, всяко следващо управление може да продължи да възприема властта като източник на безнаказано облагодетелстване, а порочният управленски модел и олигархията ще продължават да се възпроизвеждат, посочи Румен Радев.

Президентът изтъкна и необходимостта от разширяване на механизмите за прозрачност и отчетност за пресичане на злоупотребите с власт и кражбите. Това, според него, изисква представяне на обосновани разчети за очакваните ефекти при поемане на разходи от правителството и на отчет за постигане на зададените цели, засилване ролята на парламента като орган за контрол над МС, включително с възстановяване на блиц контрола, разходване на бюджетен излишък след одобрение на парламента, ефективни проверки на лицата, заемащи висши публични длъжности и свързаните с тях лица за съответствие между законните им доходи и стандарта им на живот, засилване на гражданския контрол чрез реално електронно управление, прозрачност и отчетност на всички публични разходи, излъчване онлайн на работата на комисиите за обществени поръчки над определен праг, както и на заседанията на комисията за защита на конкуренцията, актуален регистър за всички концесионни договори и анексите към тях, осветляване на кредитното портфолио на Българската банка за развитие, публикуване на всички договори и споразумения с контрагенти, сключени до момента от държавни фирми, страни по договори за вътрешно възлагане, както и на плащанията по тях, ограничаване на обхвата и обема на договорите за вътрешно възлагане.

Трябва също да има ясни критерии и публичност при определяне на проектите в Плана за възстановяване и устойчивост на България, така че проектите да способстват за модернизация на страната, а не само за усвояването на средства, посочи Радев. Гарантиране на свободата на словото чрез прозрачност на медийната собственост, финансова независимост на обществените медии от управляващите и спазване на професионалните и етични стандарти, също е акцент в Посланието за нова България.