Република Северна Македония не може да реши проблема с България, ако не възприеме европейските ценности. Това заяви пред БГНЕС Росен Плевнелиев, президент на България /2012 г. -2017 г./ Ако едно общество още не е готово да възприеме европейските ценности – върховенство на закона, истината за историята, добросъседски отношения, отказ от език на омразата – то не е готово и за членство в ЕС. По думите му крайно време е нашите приятели в Република Северна Македония да се въоръжат с разбирането, че от тук нататък било каквото било. Тито, Сталин, вредните идеологии от миналото трябва да останат в миналото, смята още Плевнелиев.

В учебниците в Северна Македония пише, че българите са фашисти, окупатори и татари. Докато това е така, докато липсва политическа воля да вземем европейския подход и да работим за добросъседство, ние ще считаме, че това общество не е готово и не иска да бъде готово да възприеме европейските ценности. Следователно ще бъде все по-трудно България да се съгласи с даването на зелена светлина, каза още Роен Плевнелиев.

По думите му няма нищо по-отвратително от фалшифицирането на историята. Историята е такава каквато е, каквато се е случила и не може да бъде манипулирана, смята президентът. Ние не оспорваме правото на Република Северна Македония да имат държава, да имат език и да ги нарекат както искат. Самият аз като държавен глава на България съм казвал хиляди пъти: България не иска повече територия. България иска границите на Балканите да падат, а не да се местят.

Според него членството в НАТО е геополитика и именно за това България каза „ДА“ на членството на Република Северна Македония, уточни политикът.

Според бившият държавен глава България не налага вето, но България иска гаранции, защото веднъж вече подписахме декларация за добросъседски отношения през 1999 г. Считахме, че това беше гаранция за нас, но тя беше скъсана от Скопие. Втори път подписахме Договор за добросъседски отношения през 2017 г. и отново повярвахме, че това е гаранция, но отново нещата не се случват. Решението е много елементарно България каза: ние не оспорваме идентичност, не оспорваме език, не оспорваме вашата държавност, но ние искаме гаранции, че ще бъдем добри съседи, защото добросъседството е ценност в ЕС, каза още Росен Плевнелиев пред БГНЕС.

По материали на БГНЕС