Перлата на Адриатика – така наричат хърватския град Дубровник. Разположен е на крайбрежието на Далмация с интересни забележителности, намиращи се зад крепостните стени на стария град. Дубровник е основан през 7 век от бежанци от гръцко-римската колония Цавтат.

Името, което ново заселилите се дават на своя град е Рагуза и с това име градът е известен до 1918 година. В пределите на кралство Югославия той става Дубровник.

Венецианци и унгарци са управлявали  Дубровник, оставяйки своя отпечатък в неговото развитие. През 15 и 16 век градът е в своя разцвет, внушителни сгради украсяват Дубровник. Всички те днес са обект на световното наследство на ЮНЕСКО.  

Дубровник има добре изградена отбранителна система от крепостни стени, изградени през периода 7–12 век. И днес старата част на града е оградена от крепостна стена с дължина 1940 м. Площадът на Дубровник – Плаца или Страдун е павиран през 1468 г. и съграден отново след унищожителното земетресение от 1667 г.

По това време са построени каменните барокови сгради с еднаква височина, които го ограничават от двете страни. Селището е естествено разположено около Стария град – от вътрешната страна на градските стени. Забележителностите се редят една след друга, когато се разхождате по Страдун.

Неизменна част от атмосферата на тази красива пешеходна зона са множеството магазинчета, разположени в приземните етажи на сградите. Допълнителен уют внасят и кафенетата с изнесени навън маси и чадъри. 

 Княжеският дворец в Дубровник е издигнат през 15 век,  украсен е с готико-ренесансовите елементи на фасадата, характерни за архитектурата на Дубровник преди земетресението от 1667 г. Въпреки многократните реконструкции след различни бедствия, Княжеският дворец е единственото здание в града, в което хармонично са съчетани стиловете на готиката, Ренесанса и барока. Освен кабинетът на княза и неговите покои в двореца се намират още залата за аудиенции, както и помещения за някои важни държавни и административни органи като секретариата, нотариалната и земеделската кантора.

Във вътрешността на двореца се издига построеният през 1638 г. паметник на Михо Працату. Той завещава цялото си богатство, спечелено от търговия, на държавата и затова е обявен за почетен гражданин на Дубровник. Днес в Княжеския дворец се намира и историческият отдел на Дубровнишкия музей.

До Плаца е площад Лужа. Тук се издига колоната на Роланд, символизираща независимостта и свободолюбието на средновековния град-държава, а около площада се намират църквата „Свети Влахо“, Домът на Главната стража, градската камбанария и други.

Друга забележителност на старинния Дубровник е градската катедрална църква „Възкресение на Дева Мария“.

В сегашния си вид църквата е от началото на 18. в., след като предишната романска катедрала е била напълно разрушена от земетресението през 1667 г. Новата сграда е дело на италианския архитект Андреа Буфалини, проектирана в стила на римския барок. Строителството на катедралната църква продължава от 1671 до 1713 г., като в него вземат участие майстори от Генуа и Палермо. Църквата впечатлява с ювелирно изработените олтари и скулптурни композиции. Сред тях се откроява олтарът на св. Иван Непомук, завършен през 1758 г. В църквата се съхранява специално изработеното ковчеже, в което са положени  част от мощите на патрона на града – Свети Влахо. Формата на ковчежето е във вид на византийска императорска корона.

Сред забележителностите на Стария град са многобройните католически църкви, дворецът Спонца, в който се съхраняват Дубровнишките архиви – над 7000 тома ръкописи и над 100 000 отделни документа, доминиканската църква с нейната богата съкровищница, францисканският манастир. Дубровник и неговата крепост са мястото, където са заснети част от епизодите на филма „Игра на Тронове“.