Експерти установиха, че възрастните хора, страдащи от COVID, развиват повече антитела от младите хора. Това съобщиха от лабораторната служба „Хеликс“ въз основа на резултатите от проучване, проведено съвместно с експерти от ВМА „С. М. Киров“. „Възрастта е най-силният фактор, влияещ върху концентрацията на IgG антитела в кръвта след коронавирусна инфекция. По-възрастните хора имат по-голямо количество IgG антитела след COVID-19: във възрастовата група от 60 до 70 години средното количество произведени антитела е два пъти повече, отколкото в категорията от 20 до 30 години, независимо от тежестта на заболяването“, се казва в съобщението.

При това тежестта на заболяването също влияе върху количеството на антителата. „Тази тенденция е особено забележима във възрастовата група над 50 години: нивото на антитела в тези случаи, като правило, е два пъти по-високо, отколкото в случай на леко протичане на заболяването“, отбелязват специалистите на „Хеликс“. Експертите установяват, че при мъжете и жените нивото на антитела в кръвта се променя по различни начини: ако при мъжете достига своя връх 45 дни след заразяването и започва да намалява след 60 дни, то при жените концентрацията на IgG антитела постепенно се увеличава до 60 дни и по-нататък нивото им значително се увеличава до 180 дни.

Общо в проучването са участвали 1500 души на възраст от 18 до 69 години, които са имали асимптоматична, лека или тежка коронавирусна инфекция. В рамките на проекта, за периода на наблюдение от август 2020 г. до май 2021 г., е извършен анализ на промените в нивото на антителата в рамките на 180 дни след заболяването.

Симптоми

В рамките на проекта е бил изследван и спектърът и честотата на появата на симптомите на коронавирусна инфекция. Оказва се, че най-често пациентите са изправени пред частична или пълна загуба на обоняние (77%), повишена температура (72%), главоболие (67%). В повече от половината от случаите са наблюдавани мускулни болки, липса или намаляване на вкуса, кашлица и хрема. Изпотяване, възпалено гърло, диария, задух, коремна болка и повръщане са съобщени в по-малко от 50% от случаите.

Като правило, заболяването се проявява преди всичко с повишаване на температурата, на втория или третия ден се появяват възпалено гърло, мускули, коремни болки, главоболие, изпотяване, хрема, диария, а на третия или пети ден – кашлица, задух, намаляване или загуба на вкус и обоняние. От данните от проучването следва, че максималната проява на симптомите е регистрирана на третия ден от заболяването, а от шестия до осмия, с лека и умерена тежест на протичането, симптоматиката намалява.

Лабораторна служба „Хеликс“ е основана през 1998 година. Повече от 400 диагностични центъра и лабораторни пункта са открити под този бранд в 130 града на Русия. През февруари 2020 г. компанията навлезе и на пазара на дребно в Казахстан.

по ТАСС / Русия, снимки Reuters / САЩ