В село Градец честването в памет на загиналите в Пашапетковата размирица, както местните хора наричат въстанието от 1850 година, избухнало в Белоградчик и обхванало населени места във Видинско и Ломско,  се провежда в местността „Драката“. То се организира от кметството в Градец, Народно читалище „Просвета 28.11.1928“ и със съдействието на Община Видин. Официални гости на събитието бяха видинският кмет д-р Цветан Ценков и председателят на Общинския съвет Генади Велков.

Тържественото отбелязване на годишнината започна със заупокойна молитва, отслужена от отец Григорий.

Въстанието в Северозападна България от 1850 година се определя като първото самостоятелно масово българско въоръжено движение през XIX век. Историческите данни показват, че при бунта край Градец са загинали над 300 души.

Видинският кмет д-р Цветан Ценков посочи, че хората, които са дали живота си в това въстание , трябва да получат достойно място в нашата памет. Жителите на село Градец продължават традицията, на почит към  историческото наследство на техния край и стремеж да възпитават у младото поколение родолюбив дух.

Всички присъстващи сведоха глави в едноминутно мълчание и бяха поднесени венци и цветя пред паметната плоча на загиналите.

Честването продължи с изпълнения на патриотични песни и стихотворения от група деца.

На тържеството бяха дошли и потомци на баба Йона Първянкина, която като дете е помагала на ранените в сраженията.

По време на събитието хората можеха да разгледат изложените пушки и униформи в шатра „Хайдушки кът“, подредена от участници в патриотичен клуб „Бдинци“.

 Честването завърши с тържествена заря.