Трябва да предпазим държавните дружества от налагането на финансови санкции. За целта е необходимо да предотвратим банковите транзакции към тези разследвани лица, за да не се блокират бизнеси и държавни дружества, заяви служебният премиер Стефан Янев по време на заседанието на Съвета по сигурността. Той посочи, че тази тема е значима и чувствителна от гледна точка на потенциалните последствия в политически, икономически и социален план.

В тази връзка премиерът изтъкна необходимостта от разработването на правила за поведението на българските банки в ситуация като тази в момента /обявените от САЩ санкции срещу шестима българи и 64 юридически лица по закона „Магнитски“/ и в изпълнение на Закона за кредитните институции. Премиерът напомни, че при липса на приложима нормативна уредба и на работещ парламент, който да приеме такава, за да се предпазят дружествата с държавно и общинско участие и други разпоредители с държавни средства от попадане в обхвата на санкциите от 2 юни от Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ правителството прие решение, с което се създава постоянна работна група. В нея участват представители на министерствата на вътрешните работи, на финансите, ДАНС и НАП и задачата е изготвянето и поддържането на списък на лицата, които попадат, и потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите. ДАНС и НАП трябва да предприемат и постоянни мерки за установяване на степента на свързаност на лица с лицата от списъка и да предлагат на постоянната работна група допълване при установяване на случай на свързаност или изключване от списъка, ако свързаността е прекратена. Премиерът обясни, че целта на правителството е да се сведат до минимум рисковете за страната от тези санкции в политически и международен план, както и за българската икономика.

Сред рисковете премиерът посочи – такива, които са свързани с последващо замразяване активи в банките на бюджетните организации, държавните структури и предприятия, блокиране на международните преводи, изключване и недопускане до участие в международни бизнес сделки, ограничаване на възможността за търговия и други. Решението на МС се взе, защото към момента няма изработена нормативна рамка, по която държавата да предприема действия в случай на санкции, наложени от органи на друга държава, изтъкна премиерът и изрази надежда следващият парламент да приеме съответната нормативна уредба, която да запълни този вакуум и да регламентира действията в подобни случаи, за да може максимално да бъде защитен общественият интерес.

снимки БГНЕС