Промяната на Конституцията вече е факт. При третото гласуване измененията получиха подкрепата от 165 гласа на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Против бяха 71 от „Възраждане“, БСП И ИТН. Бойко Рашков се въздържа. Това е шестата промяна на приетата през 1991 година Конституция. Досега 5 пъти е променяна главно в частта, отнасяща се до съдебната власт – през 2003, 2005, 2006, 2007 и 2015 г. Промените, осъществени преди България да стане пълноправен член на Европейския съюз , са свързани основно с адаптиране на Конституцията към изискванията на общността. През 2015 г. бяха гласувани компромисни промени от съдебната реформа, което стана причина за оставката на тогавашния правосъден министър Христо Иванов.

Какво конкретно се променя с шестите изменения на основния закон?

  • Висшият съдебен съвет се разделя на две – Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет.
  • Мандатът на главния прокурор се намалява от 7 на 5 години без право да бъде избиран повторно.
  • Председателите на ВКС и ВАС запазват мандата си от 7 години, но нямат право на повторен избор.
  • За министри и депутати вече могат да се избират и хора с двойно гражданство.
  • Народното събрание ще работи без прекъсване – избори за нов парламент ще се провеждат не по-късно от един месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащия. А с полагането на клетва на новоизбраните депутати, ще се прекратяват пълномощията на предишното Народно събрание.
  • При служебно правителство премиер ще се избира от ограничен списък от хора – председател на Народното събрание, управител или подуправител на БНБ, председател или зам.-председател на Сметната палата, омбудсман или заместник на омбудсмана.
  • Депутатите ще могат да избират ръководствата на регулатори с мнозинство от две трети, когато това е предвидено със закон.

Приетите промени даже са по-добри от първоначално внесените благодарение на диалога – това заяви правосъдният министър след гласуването.

Христо Иванов изтъкна, че може да се постига съгласие по национални цели. Бойко Борисов посочи, че са изпълнили ангажимента си с подкрепата за промените. Делян Пеевски каза, че днес е исторически ден за България.