Над 900 000 души във Франция побързаха да си запазят часове за ваксинация снощи, след като президентът Еманюел Макрон предупреди, че ще им бъдат наложени ограничения, ако нямат здравен паспорт с ваксинация или негативен тест за КОВИД-19. Макрон обяви мащабни мерки за борба с ръста на случаите на заразяване. Той заяви, че ваксинацията не трябва да е задължителна за всички, но подчерта, че ограниченията ще се фокусират върху тези, които не са ваксинирани. Здравните работници трябва да се ваксинират до 15 септември, или ще понесат последствия, добави президентът. Станислас Нио-Шато, който ръководи „Доктолиб“, един от най-големите френски сайтове за резервиране на часове на ваксинация, съобщи пред радио Ер Ем Се, че след речта на президента търсенето на ваксини е достигнало рекордни равнища. 7,5 милиона души са посетили сайта за няколко минути. Над 900 хиляди французи са си резервирали часове вчера, два пъти повече от предишния рекорд на 11 май, подчерта той. Снощи Макрон заяви, че здравният паспорт, изискван за посещаване на големи събития, ще се използва вече много по-широко, включително за влизане в ресторанти, кина и театри, а от август – и за качване на борда на самолети и влакове, пътуващи на големи разстояния. С настъпването на летния сезон на отпуските, това дава допълнителен стимул на хората да се ваксинират. Забавянето на темпото на ваксинация и резкия скок на броя на новите случаи, дължащ се на силно заразния вариант Делта, който вече е най-разпространеният във Франция, принудиха правителството да преразгледа стратегията си.

В Португалия тревожно расте броят на хоспитализираните с ковид – вчера те бяха над 700 души, най-голямата бройка от месец март, предаде ДПА, цитирайки здравните власти. През вчерашния ден с постъпването на 57 души в болница хоспитализираните станаха 729. Като процент пациентите с ковид в болниците и интензивни отделения достигнаха най-високите нива от февруари. От няколко седмици броят на заразените в Португалия (с население от 10,3 милиона) се увеличава. Вчера бе съобщено за 1782 нови случая и осем починали. Влошаването на епидемичната ситуация се дължи на бързото разпространение на по-заразния вариант Делта на коронавируса – 90 на сто от новите случаи вече са причинени от него. За ограничаване на заразата преди десетина дни в Португалия бе въведен вечерен час и в най-тежко засегнатите райони, сред които е и столицата Лисабон, между 23 ч. и 5 ч. от вкъщи се излиза само с основателна причина. Мярката засяга около 4 милиона души.

След среща с производителя на ваксини „Пфайзер“ американските здравни власти заявиха, че американците, които са напълно ваксинирани, нямат нужда от подсилваща доза. Миналата седмица „Пфайзер“ каза, че смята да поиска от американските регулаторни органи да позволят поставяне на подсилваща доза от ваксината на компанията срещу ковид поради наличие на доказателства за увеличаване на риска от инфекция шест месеца след инжектирането на ваксината и разпространението на силно заразния делта вариант. Говорителят на министерството посочи, че властите заедно с „Пфайзер“ следят развитието на ситуацията и ще продължат да обсъждат дали и кога би била необходима подсилваща доза.

Шведското правителство заяви, че ще пристъпи към планираното смекчаване на ограничителни мерки тази седмица, но предупреди, че новите варианти на коронавируса изискват бдителност и призова хората да спазват препоръките за социална дистанция. Швеция разчита предимно на доброволни мерки за борба с коронавируса, въпреки че бяха въведени ограничения за работното време на ресторантите и броя на посетителите в търговските центрове. Някои мерки вече бяха смекчени, а властите предвиждат да премахнат на 15 юли ограниченията за броя на пътниците при пътувания на дълги разстояния и допустимия брой клиенти в магазините. След като преживя трета вълна на коронавируса през пролетта, Швеция отчита значително намаляване на заразяванията, което облекчава натиска върху болниците. Много ограничения бяха смекчени на 1 юли. Предвижда се в зависимост от епидемичната обстановка разхлабването на мерките да продължи. В същото време разпространението на варианта Делта предизвиква тревога в Швеция и на други места в Европа.
Малко над две трети от пълнолетните хора в Швеция са получили поне една доза ваксина срещу КОВИД-19, а делът на напълно ваксинираните се приближава към 50 процента.