Стефан Стамболов е обявен за почетен гражданин на Видин заради заслугите му Народното събрание да вземе решение местната Скобелева гимназия да стане държавна.  Наречен е „ благодетел на града“ в статии от периодичния видински печат. С протокол № 68 от 11 декември 1889 г. е приет за почетен гражданин на Видин, а самото решение е отразено в протоколната книга на Видинския общински съвет.

снимка: БНР

Ето какво гласи и самият протокол:  „На 1889 г., 11 декември, Видински градски съвет на извънредното си заседание в следния си състав: кмета П. Пигулев, помощници: Сава Христов и Митраки Георгиев, съветниците: х. Цеко Марков, Тодор х. Тошев, Ванко Джонов, Мошон Леви, Никола Димитров, Станиш Иванов, Хаим Мордехай и в отсъствието на съветниците: х. Кочо Предов, Тошо Ц. Ванчов, Николчо Лазаров и Махмуд Осман бей, изслуша доклада на депутацията, състояща от съветника при Видинския градски общински съвет. Тодор х. Тошев и председателя на Видинска окръжна постоянна комисия  М. Иванов, която бе изпроводена от страна гражданите с една просба на последните, в столицата да моли за приемането от Народното събрание за правителствена, според разясненията, дадени от депутацията, приемането на Видинската реална гимназия, се дължи на старанията на г-на министъра Стамболов и господина министъра на Народното просвещение Живков, а после и на народния представител г-на Захария Градинаров, които най-много ся подействали за приемането на гимназията от народното събрание за правителствена.Съветът като взема предвид, че за облагите, които ще има градът Видин от приемането на гореспоменатото заведение за правителствено, населението на тоя град дължи своята благодарност на г.г.  министрите Стамболов и Живков и на представителя Г. Градинаров и като взима предвид, че с тези свои благородни усещания г.г. министрите Стамболов и Живков, а така също и председателя господин Захария Градинаров се явяват като благодетели на град Видин и окръгът му.Постанови

1.        Господин министър-председателя Стамболов, господин министъра на народното просвещение Георги Живков и народния представител господин Захария Градинаров да се провъзгласят за почетни видински граждани, за което да им се съобщи писмено“.

2.        Препис от настоящия протокол да се представи на Видинското окръжно управление за сведение.“

Снимка: фейсбук

Стефан Стамболов като министър-председател спомага и за стопанското развитие на Видин. Той допринася за развитие, разширяването и укрепването на видинското пристанище, където той посреща княз Фердинанд през 1887 г. Стамболов подкрепя  и  изграждането на железопътна линия между Видин и София, спомага за  развитието на лозаро-овощарски разсадник, изграждането на земеделското училище и опитните животновъдни бази във Видинско и Кулско. Благодарение на добрите чувства, които Стефан Стамболов изпитва към града, когато бил помолен от Фердинанд да му посочи от кои български градове да започне обиколката си, Стамболов посочил именно Видин.

Фердинанд е посрещнат много тържествено през 1887 г. при пристигането в България, като на градското пристанище била издигната триумфална арка. Второто посещение на Фердинанд през август 1889 г., което е по  повод две години от възкачването на княза на българския престол, е свързано с утвърждаването на видинската реална гимназия за държавна.