У нас нови 274 950 дози ваксина срещу COVID-19 от производителя „Пфайзер“ са били разпределени към регионалните здравни инспекции в страната. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Следващите доставки на ваксини срещу COVID-19 се очакват на 28 май – 34 900 дози от производителя „Джонсън и Джонсън“ и 36 000 дози от производителя „Модерна“.

До юни ЕС ще е получил 400 милиона дози ваксина против ковид и това количество е достатъчно за постигането до края на юли на целта 70 на сто от пълнолетните европейци да бъдат имунизирани. Това съобщи председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след края на заседанието на Европейския съвет. Тя добави, че ЕС отчита голям напредък в овладяването на пандемията, включително с намаляването на броя на приетите в болница. По нейните думи системата за проверка на европейските удостоверения за изследваните, преболедувалите и ваксинираните ще бъде технически готова от 1 юни. От средата на юни държавите от ЕС ще могат да се включат, но дотогава е необходимо да завършат националните информационни системи, остава още доста работа, отбеляза Фон дер Лайен. Фон дер Лайен добави, че по целите на ЕС за опазване на околната среда вече нито една държава не възразява. По нейните думи сега се търсят най-правилните решения за постигането на набелязаните цели. Председателката на ЕК посочи, че бюджетът на ЕС разполага със средства, за да помогне на страните, за които преходът към природосъобразна икономика ще бъде най-труден. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел посочи, че в следващите седмици ЕК ще предложи законопроект, който ще отчита различните отправни точки и въздействието от промените в различните страни. Той съобщи, че на следващото заседание през юни държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС отново ще обсъдят отношенията с Русия и Турция.

САЩ преминаха прага от 50 процента пълнолетни със завършен имунизационен цикъл срещу ковид, обяви Белият дом. „Вече 50 процента от американските пълнолетни са напълно ваксинирани“, написа в „Туитър“, говорител на Белия дом. Това означава, че тези хора са инжектирани с две дози от ваксините на „Модерна“ или на „Пфайзер“/“Бионтех“, или с една доза от ваксината на „Джонсън и Джонсън“. Над 60 процента или близо 160 милиона са хората, получили поне една доза от трите ваксини.

Американски учени от университета в Сейнт Луис доказаха, че след прекарана лека форма на Ковид-19, в организма остават имунни клетки, които могат да изработват антитела срещу коронавируса през целия живот, пише сп. „Нейчър“. Подобна дълговременна защита прави много малка вероятността от повторно заразяване. В изследването на американските медици взели участие 77 души. Един месец след заразяването си с Ковид-19 те давали кръв през интервали от три месеца. При повечето от тях били наблюдавани леки форми на заболяването. Само шестима от тях били хоспитализирани. Образци от костен мозък били взети от 19 пациенти около 7-8 месеца след заразяването им. След четири месеца четирима от тях дали втора проба от костен мозък.
Както се очаквало, нивата на антителата в кръвта на участниците бързо спадали в първите няколко месеца след инфекцията. След това те се изравнявали. Въпреки че в медиите се появиха информации, че количествата на антителата се понижават след инфекцията, това не е свързано с по-слабия имунитет на пациента. В организма му остават клетки, способни да изработват антитела срещу SARS-CoV-2. Учените установили, че тези клетки, наричани плазматични, присъстват в кръвта на хората 11 месеца след заразяването им. Те мигрират в костния мозък, където постоянно отделят антитела в кръвта, осигурявайки защита срещу ново заразяване.
Изследователите предполагат, че хората, прекарали безсимптомен Ковид-19, също могат да имат дълговременен имунитет. Тепърва предстои да се установи дали пациентите, преживели тежки форми на Ковид-19, могат да бъдат защитени от повторно заразяване от коронавируса.

Турското министерство на здравеопазването е в готовност дневно да бъдат поставяни над 1 милион дози ваксини срещу КОВИД-19. Ваксините може да се поставят в 1500 държавни и частни болници, както и в много малки клиники. Досега в Турция са ваксинирани над 28 милиона души. Ваксинационната кампания започна през януари. В страната са извършва ваксинация с препаратите на китайската компания Синовак и на Пфайзер/Бионтех. Скоро в Турция се очакват доставки на руската Спутник V. През юни се очаква общият брой на ваксинираните в страната да достигне към 50 милиона, като през юни и август тази кампания ще продължи.
По данни на СиЕнЕн-Тюрк в Турция вече са имунизирани 85 процента от хората на възраст над 65 години. Същевременно много по-слаб е интересът на младите хора към ваксинацията, но здравните власти планират да формират специални екипи, които да убеждават младите за ползите от поставянето на ваксини срещу КОВИД-19. Очаква се някакво спокойствие по отношение на разпространението на КОВИД-19 в страната да се постигне, когато бъдат ваксинирани 70 процента от населението, отбелязва СиЕнЕн-Тюрк. Властите също така планират хората, които са ваксинирани, да могат да посещават безпроблемно кина и театри. Ваксинираните лица ще могат да стоят без маски в залите.