Индия отбеляза най-голям дневен ръст на новите случаи с коронавирус от пет месеца насам. За последните 24 часа в страната са били регистрирани общо 68 020 новозаразени, съобщи здравното министерство. Това е най-голямото увеличение на база денонощие след 11 октомври. Три дни поред броят на новите случаи надхвърля 60 хиляди, но днешният показател е все още далеч под пика с над 90 хиляди нови случая през септември. Втората вълна на разпространението е засегнала главно в богатия щат Махаращра, където е установен нов негативен рекорд с 40 414 нови случая от вчерашния ден. В щата има ограничения за пътуванията и вечерен час, но властите обмислят да наложат и пълен локдаун. От началото на пандемията преди година в Индия са били регистрирани повече от 12 милиона случаи с коронавирус, което извежда страната на трето място в света по абсолютен броя на заразените след САЩ и Бразилия. Експерти обаче казват, че заради недостатъчното тестване в началото истинският брой на заразените в Индия може да надхвърля 300 милиона. По данни на правителството в осем от 29-те индийски щата са съсредоточени 84,5 на сто от всички случаи с коронавирус. За последното денонощие починалите с диагноза КОВИД-19 в страната са 291 и те възлизат вече на 161 843 общо.
В някои щати са наложени ограничения върху събиранията на хора на публични места заради предстоящите в края на седмицата религиозни празници – хиндуистки и мюсюлмански. 

Европейската комисия потвърди, че занапред разрешенията за износ на ваксини срещу Ковид-19 на „АстраЗенека“ от ЕС ще бъдат обвързани с изпълнението на европейските договори на този производител. Говорител на комисията отбеляза, че откритите край Рим 29 милиона дози от тази ваксина ще бъдат разпределени в ЕС и по програмата „Ковакс“. Предвижда се ЕС да получи 16 милиона дози, за нас е важно те да бъдат разпределени бързо, добави той. По неговите думи засега няма нищо ново в преговорите между ЕС и Великобритания за доставката на ваксини. Продължаваме да търсим взаимноизгодно решение, посочи говорителят по повод отказа на Лондон да изнася ваксини на „АстраЗенека“ към ЕС в изпълнение да сключения договор. Говорителят съобщи, че досега в ЕС са били доставени 88 милиона дози ваксина и са били поставени 64,5 милиона дози от четирите одобрени от Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) препарати. До края на юни според него ЕС ще получи над 300 милиона дози. В ЕС се внасят само ваксини, произведени в одобрени от ЕАЛ заводи, заяви говорителят. Той добави, че агенцията не е издавала одобрение за заводи в Индия, откъдето Великобритания желаеше да внася количества в Европа. По думите на говорителя до края на юни се очаква въвеждането на електронните удостоверения за ваксинираните и преболедувалите ковид. Той отбеляза, че държавите от ЕС сами ще преценяват дали да признават удостоверенията на ваксинираните с препарат, който не е бил одобрен от ЕАЛ. Ако откажат, държавите ще имат право да изискват изследване и да налагат карантина. По неговите думи по-нататък ЕК може да предложи държавите от ЕС да признават удостоверения, издадени от чужди страни.

Англия допълнително облекчи антиковидните рестрикции върху контактите и разреши по-големи събирания и отборните спортни занимания на открито. Като част от пътната карта на премиера Борис Джонсън за излизане от локдауна, която бе представена през февруари, групи до шест души или до две домакинства сега вече могат да се събират на открито. От днес са разрешени пътуванията, но не и почивките, а групи от родители с деца могат да се събират на открито с участието на до 15 родители. Могат да подновят работа тенискортовете и баскетболните игрища, откритите басейни, голф игрищата и ветроходните клубове. Очаква се жителите на Англия да подновят спортните си занимания с футбол и крикет на открито в момент, когато времето в страната върви към затопляне тази седмица. В Северна Ирландия от четвъртък ще са разрешени събирания на групи до шестима души на открито, а препоръката за „оставане вкъщи“ в Шотландия ще бъде отменена от петък, което ще позволи на хората да напускат домовете си и по други причини, освен за да отидат на училище, на работа, на лекар, на тренировка или за покупка на хранителни стоки, но те не трябва да се отдалечават от домовете си. В Уелс вече бе отменена препоръката за „оставане вкъщи“.

Световната здравна организация отправи предупреждение, че нараства разминаването между броя ваксини срещу КОВИД-19, достъпни за богатите страни, и броя на разпределяните сред по-бедните чрез механизма КОВАКС. Предупреждението бе предшествано от изявление на шефа на ООН Антониу Гутериш, който разкритикува вчера „складирането“ в прекомерен обем на ваксини от развитите страни и ги призова да ги споделят с останалите. Разминаването между броя на ваксините, поставяни в богатите страни, и броя на ваксините, поставяни чрез КОВАКС, расте от ден на ден, заяви шефът на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
„Несправедливото разпределение на ваксините не е само морален удар, то е също така икономически разрушително“, добави той в слово на световна виртуална конференция за ваксинацията в света, чийто домакин е Абу Даби. „Докато вирусът продължи да циркулира, ще продължат да умират хора, търговията и пътуванията все така ще бъдат смущавани, а икономическото възстановяване ще се забави“, изтъкна шефът на СЗО.
Над 510 милиона дози ваксина са разпределени до момента в света според здравните власти, но разликите между отделните държави все още са значителни. Тедрос Аданом Гебрейесус заяви днес, че 36 страни и досега не са получили нито една доза. До две седмици се предвижда 16 от тях да получат първите си партиди чрез КОВАКС, заяви той.