Пандемията от Covid-19 е убила близо 4 милиона души от появата на вируса за първи път през декември 2019 година. Това сочи анализ на официални данни, извършен от агенция Франс прес. Съединените щати са най-силно засегнатата държава с над 605 хиляди смъртни случаи, следвани от Бразилия, Индия, Мексико и Перу. Данните се основават на доклади на здравните власти във всяка държава, но не вземат предвид преразглеждането, което увеличава бройките, извършено по-късно от статистическите органи. Световната здравна организация твърди, че пряко или непряко са починали до три пъти повече хора заради пандемията, отколкото предполагат официалните данни.

Страните в Европа бързат да ускорят ваксинацията срещу коронавируса и да изпреварят разпространението на по-заразния вариант Делта. Залогът е висок, целта е болничните отделения да не се запълнят отново с пациенти, борещи се за живота си. Трябва да се реагира спешно, защото за Европа започва сезонът на летните отпуски. Хубавото време кара хората да се срещат повече едни с други, а властите не биха искали да им пречат. Социалната дистанция масово се пренебрегва, особено от младите, а някои страни отменят изискването да се носи маска на открито.

Германското правителство се готви да включи утре популярните туристически дестинации Каталуния и Кипър в списъка на рисковите зони за разпространение на коронавируса. Очаква се към списъка да бъдат добавени и три други района – области в Норвегия и Испания, съобщи вчера Институтът за заразни болести „Роберт Кох“.
Решението вероятно няма да се отрази съществено на туризма, защото всички пътуващи със самолет са длъжни да дадат тест за КОВИД-19, след което изискванията за карантина отпадат. Включването в списъка на рисковите държави обаче означава, че германското външно министерство съветва да не се пътува там. Според германската система страни и региони се класифицират като рискови зони, ако броят на новите случаи за срок от седем дни надхвърля 50 на 100 000 души.

Белгия затваря границите си за пътници, които пристигат от Русия или Индонезия, заради епидемичната обстановка в тези две страни, съобщиха местни медии. Изключения ще се допускат за белгийски граждани и постоянно пребиваващи в Белгия, които ще се наложи да бъдат поставени под 10-дневна карантина и да бъдат изследвани за ковид на първия и седмия ден след пристигането. Белгийските местни власти са съставили свой списък на „опасните“ страни от гледна точка на пандемията и в него попадат още 24 държави, сред които Великобритания и страни от Южна Америка, Африка и Азия. Със същото решение от списъка отпадат Индия и Пакистан, като причините за промяната не се уточняват, отбелязват медиите. По-рано белгийските власти поясниха, че въвеждат и премахват ограниченията за международни пътувания според данните на Световната здравна организация и Европейския център за предотвратяване и овладяване на заболяванията. За пътуващите от държави, оцветени на картите с епидемичните данни в зелено, Белгия не налага никакви ограничения. За пристигащите от оранжеви зони се изисква удостоверение за ваксинация, преболедуване или изследване, а за идващите от червени зони може да се налага карантина, независимо дали са ваксинирани.

Иранският президент Хасан Рохани предупреди, че страната може да се сблъска с „пета вълна“ от коронавирусната епидемия, причинена от варианта Делта. Той призова иранците да спазват всички здравни разпоредби. Иран е най-тежко засегнатата страна от пандемията в района на Близкия изток и Средна Азия. Според последните официални данни инфекцията е засегнала повече от 3,2 милиона души, а починалите са над 84 000. Според здравното министерство провинциите Систан-Белуджистан, Керман, Хормозган и Фас, намиращи се в южната и югоизточната част на страната, са „червени“ зони, тоест с най-висок епидемичен риск. В провинция Техеран като „червени“ са класифицирани десет града, включително столицата. Техеран се оплаква, че заради тежките американски санкции не може да внася достатъчно ваксини, за да предпази населението си, тъй като е трудно извършването на плащания за доставки от чужбина. По данни на министерството на здравеопазването с първа доза са ваксинирани повече от 4,4 милиона души при население от 83 милиона, но само 1,7 иранци са получили и двете необходими дози. Днес Рохани каза, че ситуацията с ваксинирането ще се подобри от другата седмица, когато ще обхване повече хора. Неотдавна Иран обяви, че е одобрил за спешни нужди използването на две ваксини местно производство, които обаче още не са получили разрешение за пускане на пазара.