Освен инвестиционни проекти Планът за възстановяване и устойчивост съдържа и много реформи. Това каза служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов на брифинг пред журналисти в Министерския съвет по повод публикуваната за обществено обсъждане на сайта www.nextgeneration.bg преди два дни обновена версия на плана. Той смята, че това е правилният подход, защото в бъдещето, когато идват допълнителни финансови средства, не трябва да има само инвестиционни проекти, но и да има реформи към тях. Новата версия на плана съдържа 57 инвестиционни проекта и 43 реформи, посочи Пеканов и добави, че служебното правителство е успяло да надгради с 11 нови проекта и 7 нови реформи. Общата сума, която страната ни ще получи от Механизма за възстановяване и устойчивост, е 12,6 млрд. лева. Очаква се и допълнителен икономически импулс, който ще дойде и от частните инвестиции, които ще бъдат предизвикани от тези инвестиционни проекти, от още 8 млрд. лева. „Т.е. в следващите седем години по този план ще се влеят в българската икономика общо около 20 млрд. лева“, добави служебният вицепремиер.

Атанас Пеканов увери, че няма да има забавяне на средствата по плана и те не са поставени под риск. Дори страните, които са представили своите проекти, не са получили все още парите. Не са получили средства дори тези страни, които са с одобрени планове, защото има техническо време. „Средствата за България не са под риск и ние много пъти сме получили от европейските институции уверения, че е важно планът да е хубав“, добави вицепремиерът. Бъдещето на въглищните региони ще бъде дискутирано с политическите партии какъв според тях е правилният подход. „Това е един от трудните въпроси с изключително дългосрочни последици за някои региони в България и решенията е редно да бъдат взети от демократично избрани представители, за да има приемственост“, каза служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов на брифинг пред журналисти в Министерския съвет по повод публикуваната за обществено обсъждане на сайта www.nextgeneration.bg преди два дни обновена версия на плана. В ревизираната версия на плана отпада проектът за модернизиране на Напоителни системи, добави Пеканов. Според него проблемът с този проект е, че във формата, в която е бил заложен, той не е отговарял на изискванията по Плана за възстановяване и устойчивост – да се докаже, че всеки един проект няма да навреди на околната среда. Тази работа не е била свършена преди и за толкова кратък период от време също не може да се свърши, защото трябва да се направи оценка на въздействието. Към момента такава оценка би забавила този план с месеци. Затова към текущата версия на плана този проект е изваден. Като компенсация е предложен един фонд за модернизация на селското стопанство. Ресурсите за София са намалени, добави вицепремиерът.

Пеканов уточни, че е имало два проекта, които са били на стойност около 560 млн. лева. Сега са намалени на около 360 млн. лева. По отношение на проекта за метрото, той се запазва, защото кметът Йорданка Фандъкова е информирала служебното правителство, че дори най-малкото намаляване на ресурси по този проект, би заплашило неговото изпълнение. Затова намалението отива по другия проект, който е бил фокусиран върху София – за модернизиране на ВиК системите. Има два нови проекта в бизнес средата – за наблюдаване на рисковете, и проект за киберсигурността. Има и много важни реформи в сферата за бизнес средата, допълни вицепремиерът. В компонента „социално включване“ са заложени два нови проекта. Много важна реформа е за индексирането на гарантиран минимален доход. В сферата на здравеопазването има нови проекти и доста сериозна промяна в съществуващите. Пеканов обясни, че са намалени средствата, които са били планирани за саниране на болници и те са насочени към закупуването на нова и модерна апаратура за болниците. Освен това проектът за медицинска помощ по въздух е включен в новата версия на плана. Други реформи са създаването на Комисия за енергиен преход за стимулирането на производството на електроенергия от ВЕИ, допълни още Пеканов. Вицепремиерът изтъкна, че е много важна приемствеността. Затова той апелира към политическите партии да се обсъдят двете горещи теми – едната в сферата на енергетиката, другата е за върховенството на закона.

снимки Министерски съвет