Хиляди войници, няколко бойни кораба и десетки самолети от НАТО участват във военни учения, които обхващат район от Атлантика през Европа до Черно море. Агенцията отбелязва, че това става на фона на тлеещото напрежение с Русия. Маневрите „Непоколебим защитник’21“ (Steadfast Defender 21) имат за цел да симулират отговора на 30-членната военна организация на нападение срещу някоя от нейните страни членки. Ще бъде изпробван капацитетът на Алианса да разгърне войски от Америка и едновременно с това да поддържа снабдителните си линии отворени. През последните години САЩ и НАТО разположиха военнослужещи и техника в Литва, Латвия, Естония и Полша, за да успокоят тези страни, които граничат с Русия, че съюзниците ще им се притекат на помощ, в случай че бъдат подложени на нападение.

Решението на Русия да изпрати миналия месец хиляди войници на границата с Украйна предизвика тревога в средите на Алианса, който след анексирането от Москва на украинския полуостров Крим през 2014 г. предприе една от най-големите си инициативи за заделяне на средства за отбрана. Висшето командване на НАТО настоява, че провеждащите се в момента учения, в които участват около 9000 военнослужещи от 20 държави, не са насочени конкретно срещу Русия. Те обаче са с фокус върху Черноморския регион, където Москва е обвинявана, че блокира свободното корабоплаване, отбелязва АП. Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг заяви, че ученията изпращат важно послание на всеки потенциален противник: „НАТО е в готовност.“

„НАТО е тук, за да защитава всички наши съюзници, и тези учения изпращат сигнал за способността ни да превозим голям брой военнослужещи и техника през Атлантическия океан и през цяла Европа и да излъчваме сила по море“, каза Столтенберг на борда на британски самолетоносач край бреговете на Португалия. Корабът „Кралица Елизабет“ е гордостта на военноморските сили на Обединеното кралство. Той е на първото си плаване и превозва 18 изтребителя Ф-35 – първото по рода си разполагане на толкова много от бойните самолети пето поколение на борда на самолетоносач.

На 14 юни Столтенберг ще председателства среща на върха на НАТО в Брюксел. Президентът на САЩ Джо Байдън и лидерите на останалите страни от Алианса имат силно желание в отношенията да настъпи нова ера на трансатлантическо сътрудничество, в момент, когато съюзниците приключват най-дългата си мисия – тази в Афганистан, – а напрежението с Русия, а все повече и с Китай, се повишава.

По материали на AP / САЩ