Новите случаи на коронавирус за изминалото денонощие в България са 549 при направени 16 965 теста, показват данните от Единния информационен портал. Общият брой на потвърдените случаи на заразяване с коронавируса у нас е 427 481. Активните случаи са 10 373.Общият брой на хоспитализираните пациенти с коронавирус е 987. Пациентите в интензивни отделения са 91. Излекуваните за последното денонощие са 89.
За изминалите 24 часа са регистрирани нови осем смъртни случая. Поставените ваксинни дози са общо 2 088 021, от които 11 883 за последното денонощие.

Австралия отчете рекорден за тази година брой нови случаи на коронавирус през последното денонощие на фона на продължаващо разпространение на силно заразния вариант Делта в най-многолюдните си щати, Нов Южен Уелс, Виктория и Куинсланд.

Висш представител на израелското здравно министерство заяви, че не е изключено до края на месеца в страната да има нов локдаун заради нарасналия брой случаи на КОВИД-19 в резултат на разпространението на по-заразния вариант Делта. Той изрази надежда подсилващите ваксинни дози за хората над 60 години и одобрените от кабинета мерки да се окажат ефективни. През последните три дни израелските здравни власти отчитат по над 3000 заразявания на денонощие. Вчера новите случаи бяха 3430. Броят на хората в интензивно отделение е 250, показват данните на здравното министерство. Около 58 процента от 9,3-милионното население на Израел е със завършена ваксинация, а над 262 000 души са с поставена трета подсилваща доза. Днес премиерът Нафтали Бенет призова хората над 60 години, които все още не са ваксинирани с трета доза, да бъдат особено внимателни през следващите седмици. „Не ходете на оживени места. Не се срещайте с хора, които може да се окажат заразени. Ако се виждате с внуците си, нека това да става навън на открито, с маски. Трябва да преминем през тези две седмици, докато бъдете ваксинирани“, каза той. Бенет уточни, че рискът от инфекция е около шест пъти по-голям, отколкото при тези, които вече са били ваксинирани с трета доза преди пет или повече дни.

Германия обяви Южна Франция за високорисков регион във връзка с разпространението на коронавируса, което означава, че завръщащите се оттам пътници ще трябва да представят отрицателен тест, доказателство за ваксинация или за преболедуване на КОВИД-19, за да не бъдат поставени под карантина, съобщават от института „Роберт Кох“. Германия също така извади Нидерландия от списъка си с високорискови региони, заяви институтът. И двете решения влизат в сила от неделя. Ако туристи или завръщащи се германски граждани идват от високорискова страна, те трябва първо да бъдат поставени под карантина, която може да бъде приключи с отрицателен тест след пет дни. Новите правила за Франция важат за пътници, които се връщат от регионите Окситания, Прованс Алп Кот д’Азюр, Корсика и отвъдморските територии Гваделупа, Мартиника, Реюнион, Сен Мартен и Сен Бартелми. Институтът „Роберт Кох“ обяви за високорискови региони също така Алжир, Мароко, Тайланд и Мексико.

Япония достигна един милион случая на коронавирус, съобщиха местни медии. Страната полагаше усилия да задържи разпространението на варианта Делта, но инфекциите в олимпийския домакин Токио и други градове нараснаха. Новите случаи в Токио са 4515, след като вчера бяха регистрирани рекордните 5042 инфекции. В съседната, многолюдна префектура Канагава, случаите нараснаха до повече от 2000, което е четирикратно увеличение за по-малко от две седмици. Инфекциите в Осака, най-големия град в западната част на страната,
също се повишиха до рекордните 1310, знак, че патогенът бързо се разпространява извън Токио. Общият брой на случаите от началото на пандемията миналата година достигна над един милион, което поставя петно върху ранните успехи на страната при овладяването на болестта. Въпреки че заразата изглежда бързо се разпространява от столицата към другите региони, премиерът Йошихиде Суга изрази предпазливост по повод разширяване на извънредното положение до цялата държава. „Трябва да вземем предвид местните условия. Всеки регион може да предприеме свои собствени стъпки“, каза Суга пред репортери в Хирошима, където присъства на церемония по повод на 76-годишнината от атомната бомбардировка. Влошаващата се здравна криза вероятно ще окаже натиск върху Суга преди изборите, които трябва да се проведат най-късно през октомври. Суга добави, че всяко решение дали ще се допуснат зрители на Параолимпийските игри, насрочени за 24 август – 5 септември, ще бъде взето след края на Олимпиадата на 8 август. Суга отново подчерта, че не мисли, че провеждането на игрите е допринесло за нарастващите инфекции.