Считано от сряда, 1 септември, от държави, попадащи в червена зона, на територията на България се допускат и чуждестранни студенти, притежаващи виза тип „Д“ за дългосрочно пребиваване с цел обучение. Това нарежда министърът на здравеопазването в служебния кабинет Стойчо Кацаров със своя заповед, издадена днес, съобщава Министерството на здравеопазването. От ведомството припомнят, че ученици, студенти и докторанти, които живеят в Гърция, Турция, Сърбия, Република Северна Македония и Румъния и пътуват всекидневно или най-малко веднъж седмично до България с цел обучение, както и ученици, студенти и докторанти, които живеят в България и пътуват всекидневно или най-малко веднъж седмично до Гърция, Турция, Сърбия, Република Северна Македония и Румъния с цел обучение, се допускат на територията на страната, без да е необходимо да представят документи за COVID-19. Също от 1 септември Република Северна Македония, Черна гора, Република Косово, Република Казахстан, Съединени Американски щати, Света Лусия, Федерация Сейнт Китс и Нейвис и Ирландия попадат в червената зона. Това става с промяна в списъка на държавите по цветови зони, съгласно който е определен редът за влизане в България. От същата дата от червена в оранжева зона преминава Италия, а от зелена в оранжева – Германия, Естония, Хърватия, Италия и Сан Марино. Румъния вече преминава в зелената зона. Със същата заповед се създава списък на държавите, чиито сертификати за ваксинация, изследване и преболедуване на COVID-19 се считат за равностойни на цифровия COVID сертификат на ЕС. Това са: Република Северна Македония, Република Сан Марино, Конфедерация Швейцария, Република Турция, Украйна, Държавата град Ватикан (само по отношение на издаваните сертификати за ваксинация), пише в съобщението.

Страните от Европейския съюз, които решават да поставят подсилваща доза ваксина срещу КОВИД-19, може да се сблъскат с повишени правни рискове, защото допълнителната доза засега не е препоръчана от Европейската агенция по лекарствата, заяви Европейската комисия. ЕМА казва, че са необходими повече данни, за да може да одобри поставянето на подсилваща доза. Осем страни от ЕС обаче вече решиха да препоръчат допълнителна доза, а над 12 се готвят скоро да предприемат подобен ход. „Подсилващите дози в момента не са включени в разрешението за пускане на пазара на ваксините срещу КОВИД-19 и не са били подложени на научна оценка от ЕМА при отсъствието на достатъчно данни“, каза ЕК. „Отговорността за вземане на решение за включване на подсилващите дози във ваксинационната кампания остава на държавите членки“, заяви комисията, като добави: „Доколкото подсилващите дози не са част от разрешението за пускане на пазара, отговорността на компаниите е променена.“ Това може да означава, че в случай на неочаквани странични ефекти, които е възможно да са свързани с подсилващите дози, страните от ЕС може да понесат основната тежест от евентуални правни последици и искания за обезщетение. ЕК обаче каза, че отговорността на компаниите няма да изчезне напълно, ако подсилващите дози се поставят без одобрението на ЕМА. Например, ако причината за даден страничен ефект след поставяне на подсилваща доза е свързана с производствени проблеми, производителят на ваксината остава отговорен за това. Правилата на ЕС за отговорност и обезщетение се прилагат в случаите на неочаквани вредни последици, свързани с общите характеристики на продукта или неговото производство. Всяка компания, доставяща ваксини срещу КОВИД-19 на ЕС, е договорила различни условия, които до голяма степен остават поверителни. Европейският център за превенция и контрол на заболяванията заяви, че Австрия, Белгия, Франция, Унгария, Лихтенщайн, Литва, Люксембург и Словения в момента препоръчват поставянето на допълнителна доза, а Германия планира да направи това през есента. Други 13 държави членки обсъждат въпроса. Евентуалните обезщетения за неочаквани странични ефекти от ваксините срещу КОВИД-19 се уреждат на национално ниво. От началото на ваксинационната кампания в Европа са подадени стотици искове от потенциални жертви, показват официални данни от Дания, Германия, Норвегия и Швейцария. В съвсем малък брой от случаите са присъдени обезщетения, а сумите не се разкриват.

Над 60 процента от хората в Германия вече са напълно ваксинирани срещу ковид, съобщ министерството на здравеопазването. Около 50 милиона души (60,1 процента от населението) вече са със завършен ваксинационен цикъл. Близо 65 процента от жителите на Германия (54 милиона души) са получили поне една доза ваксина срещу причиняваното от новия коронавирус заболяване. Само вчера в страната са били поставени 213 092 ваксинни дози. По дял на ваксинираните първа е северната провинция Бремен – на 74,7 процента от нейните жители е поставена поне една доза, а 70,2 на сто са напълно ваксинирани. Най-малък е процентът на ваксинираните в източната провинция Саксония. Там поне една доза са получили 54,8 на сто от местните жители, а 51,4 процента са напълно ваксинирани. В Германия, с население от около 83 милиона души, от началото на пандемията са потвърдени близо 3,925 милиона случая на коронавирус. Над 92 хиляди от заразените са починали.

Половината от непълнолетните между 12 и 17 години в САЩ вече са получили поне една доза ваксина срещу КОВИД-19, съобщиха от Белия дом. Негов представител отбеляза, че в тази възрастовата група се наблюдава най-бързият темп на увеличаване на дела на ваксинираните. „Успяхме да постигнем важен етап в усилията ни да ваксинираме подрастващите – 50 процента от децата на възраст от 12 до 17 години сега са били инжектирани с поне една доза“, каза пред репортери Джеф Зайнц, координатор на Белия дом по въпросите, свързани с борбата срещу ковид. „И всъщност процентът на ваксинирани сред подрастващите расте по-бързо, отколкото при всички останали възрастови групи“, обърна внимание той. Зайнц каза още, че все повече работодатели в страната започват да изискват от своите служители да се ваксинират срещу ковид. Аризона междувременно стана 13-ият от общо 50 американски щата с над 1 милион потвърдени случая на коронавирус. Днес здравните власти в югозападния щат с население от близо 7,3 милиона души съобщиха за над 3700 новозаразени и 63 починали през последното денонощие. Общият брой на смъртните случаи в Аризона гони 19 хиляди. САЩ са най-тежко засегнатата от пандемията държава, като са на първо място в света по брой регистрирани заразени и починали. В страната с население от около 328 милиона души са потвърдени повече от 38 милиона случая на коронавирус. Над 633 хиляди от заразените са починали.

Япония преустанови временно използването на 1,63 милиона дози от ваксината срещу коронавируса на американската компания Модерна – повече от седмица след като местният дистрибутор получи сигнали за примеси в някои от флаконите с препарата. Япония и Модерна обясниха, че не са установени проблеми с безопасността и ефикасността на ваксината и че преустановяването на използването на въпросните партиди е само предпазна мярка. Решението обаче не позволи планираното за днес ваксиниране на служителите на някои японски компании. Модерна каза в комюнике, „че е била уведомена за случаи на примеси във флакони с (нейни) ваксини срещу КОВИД-19“. Всички от въпросните флакони са от една и съща партида, която е изтеглена от употреба, а две други партиди също са изтеглени от употреба като предпазна мярка. Модерна отбеляза, че разследва случая и остава ангажирана да работи експедитивно с японския си партньор – фармацевтичната група Такеда , която внася и разпространява в страната ваксината на американската компания. Такеда за първи път е установила наличие на примеси във флаконите на 16 август и е докладвала проблема на правителството вчера, съобщи служител на японското министерство на здравеопазването. Той обясни закъснялото уведомяване на властите с това, че на компанията й е отнело време, за да установи, които точно флакони са били с примеси и къде в страната са били доставени. Примесите може да се дължат на проблем с производството в една от фабриките в Испания, където се произвежда ваксината на Модерна, предположи американският фармацевтичен гигант. Възможно е неизвестните примеси, установени във флакони с ваксини на Модерна в Япония, да са частици метал, каза днес японската обществена телевизия Ен Ейч Кей. Това предположение е свързано с обстоятелството, че тези примеси реагират на магнити. Засега няма информации за каквито и да било странични реакции на ваксинираните с дози от въпросната партида, заяви японската медия, цитирайки източници от здравното министерство.

Нова Зеландия продължи въведения на 17 август национален локдаун до 31 август, за да ограничи разпространението на КОВИД-19, засилило се заради варианта Делта. Мярката ще остане в сила още по-дълго в Окланд, център на епидемията. Миналата седмица, след шест месеца без местни случаи на коронавируса, в този голям северен град бе открит пациент с много по-заразния Делта вариант. Така се появи най-голямото досега епидемично огнище в страната с общо 347 случая, от които 70 установени днес. Ако локдаунът остане в сила, скоро се очаква да се достигне „плато“, заяви премиерът Джасинда Ардърн. Задачата ни е да работим все така здраво, та кривата да тръгне надолу, а после да се изравни, добави тя.Според нея областта Окланд, където са открити всички заразени с изключение на 14, и съседният регион Нордланд трябва да останат под карантина поне две седмици повече от останалите райони. Полиция ще следи да няма движение между двата региона и останалата част от страната. До момента благодарение на затворените граници, карантините и активното проследяване на заразените болестта е взела само 26 жертви в петмилионна Нова Зеландия.