В редица сектори постигнахме пълно разбирателство и сериозно сходство с „Демократична България“, „Изправи се БГ! Ние идваме!“ и „БСП за България“. Това обяви в декларация от името на ПГ „Има такъв народ“ Филип Станев, заместник-председател на групата. Той посочи, че неговата парламентарна група и предложеният от тях Министерски съвет очакват подкрепа за приоритетите в редица секторни политики, за които са били проведени консултации и визира секторите: правосъдие, икономика, финанси, здравеопазване, социална политика, образование и земеделие. „След проведените срещи може да се каже, че в редица сектори постигнахме пълно разбирателство и сериозно сходство. Имаме пълно покриване, както по поставените цели, така и за тяхното постигане“, заяви Станев. В декларацията се посочва, че пълно съгласие между ИТН, ДБ, ИБГНИ и „БСП за България“ има за сектор правосъдие и премахването на специализираните съдилища и прокуратура. Сред приоритетите, обявени от Станев, в този сектор са: Въвеждане на работещ механизъм за предсрочно прекратяване на правомощията на главния прокурор; Реална съдебна реформа чрез структурни промени във Висшия съдебен съвет; Реформа в прокуратурата; Реално електронно правосъдие. В сектор икономика Станев обяви като приоритети – промяната на Търговския закон с цел правно обезпечаване на различните етапи във финансирането на стартиращи компании; Данъчни стимули за стартиращи малки и средни предприятия; Премахване на бариерите за правене на бизнес и постигане на интегрирана и съвместна дигитална среда за обслужване на граждани и фирми през една точка; Изграждане на икономика на данните и отворените финанси; Постигане на регионална децентрализация, създаване на регионални икономически зони и намаляване на фрагментацията на пазарите чрез насърчаване на конкурентоспособност. Предвижда се още: подкрепа на предприемачеството и изграждане на експортно ориентирана икономика, както и детайлно картографиране на местните ресурси. Стратегия за хармонично развитие и мобилна свързаност на регионите с догонващо развитие; Привличане на високо квалифицирани кадри от чужбина в съответствие с нуждите на българската икономика, също са сред приоритетите, визирани в декларацията. От ИТН изтъкват още като приоритет намаляването на бюджетния дефицит в рамките на мандата, така че в края му бюджетът да бъде балансиран, както и създаване на План за капиталова подкрепа на малки и средни предприятия. Друг приоритет, който Станев визира, е въвеждането на програмно бюджетиране, базирано на анализ разходи и ползи и осигуряване на по-добра прозрачност, отчетност и проследимост на публичните средства; Освобождаване от корпоративен данък при реинвестиране на част от печалбата в производствени активи.
В декларацията като приоритети се изтъкват още увеличаването на прага на задължителната регистрация по ДДС на 165 хил. лв, както и въвеждането на обратно начисляване на ДДС за секторите, свързани с производството на плодове и зеленчуци и биопроизводство.

Други цели, визирани в декларацията, са постигането на фискалната децентрализация, посредством преотстъпване на част от приходите от корпоративен данък и данък върху доходите на физическите лица в централния бюджет на общините; Отменяне на облагането на лихви върху депозити и застрахователни плащания; Връщане на максималния праг за бюджетни разходи 36-38 процента от БВП. В сектор здравеопазване от ИТН предлагат реформа на модела на здравеопазването чрез приемане на нов Закон за лечебните заведения и Закон за здравното осигуряване; Създаване на електронно здравеопазване, премахване на модела клинични пътеки и замяната им с диагностично свързани групи; Създаване на ефективно работеща доболнична помощ и общодържавна система за профилактика на социално значими заболявания; Спешни мерки за промяна на правилата за работата на НЗОК и създаване на национална ефективна система за осигуряване на спешна помощ, както и създаване на авиационно звено. От ИТН предлагат и спешни мерки за преодоляване на евентуална четвърта ковид вълна. В сферата на социалната политика сред основните приоритети, визирани от Станев, са въвеждане на необлагаем минимум на всички трудещи се и данъчни облекчения за деца, подпомагане на млади семейства до трето дете за работещи и осигурени родители, както и студенти родители. Преизчисляване на пенсиите и гарантиране на минимален стандарт на живот и социална подкрепа към възрастните граждани. Ефективно и прозрачно управление на капиталовия пенсионен фонд с цел повишаване на доходността и поетапно увеличение на процента на осигуровки към така наречения втори стълб. Социална подкрепа за хората с увреждания на база на техните потребности са също сред обявените приоритети в сектора. Сред приоритетите в сектор образование са: Ефективната интеграция на малцинствените общности; Учредяване на стипендии за студенти от малцинствата; Строеж на детски градини; Прецизиране на текстове от Закона за висше образование с оглед намаляване на броя на висшите училища; Обособяване на научни клъстери от образователни институции, които работят с общ академичен обмен. Сред основните цели в сектор земеделие, визирани в декларацията, е създаването на условия за развитие на семейно земеделие с цел формиране и запазване на средна класа на земеделски производители. „Моля да приемете гореизброените приоритети за основа за работа както на представляваната от мен парламентарна група, а така и от страна на предложения от нас състав на МС“, заяви Станев, обръщайки се към парламентарните групи, с които от ИТН водиха консултации.

снимка БГНЕС