Триста и трима нови заразени с коронавирус са били регистрирани през последното денонощие в България при направени 16 978 теста (малко повече от 1,7 процента положителни). 38 души са починали, показват данните от Единния информационен портал. Общият брой на потвърдените случаи на коронавирус у нас достигна 418 577. Те са установени от 2 837 936 теста. Общо 17 700 човека са починали у нас от началото на пандемията. Активните случаи са 18 694. От тях са хоспитализирани 3 054 души, включително 348 в интензивно отделение. 1646 с положителен тест за коронавирус са оздравели през последното денонощие. Общият брой на излекуваните у нас е 382 183. От началото на кампанията у нас са били поставени 1 365 923 дози ваксини, включително 12 681 за последните 24 часа. Сред медицинския персонал са потвърдени общо 13 410 случая на коронавирус, включително 3849 лекари и 4543 медицински сестри. По области, най-много нови случаи на коронавирус през последното денонощие са били регистрирани в София-град (56), следвана от Пловдив (32), Варна (29), Благоевград (19) и Велико Търново (18). По общ брой заразени, отново първа е столицата (108 900) пред Пловдив (36 516), Варна (31 319), Бургас (27 296) и Благоевград (18 560).

Световната здравна организация обяви, че „тревожните“ варианти на коронавируса ще бъдат обозначавани от нея с букви от гръцката азбука, като каза, че това ще помогне да се избегне използването като нарицателни етнонимите на държавите, където за пръв път са се появили. Група от експерти, събрана от СЗО, препоръча новите обозначения, които „ще бъдат по-лесни и практични за обсъждане от ненаучните среди“, съобщи организацията. СЗО каза, че съществуващите системи за обозначаване и проследяване на генетичния произход на SARS-CoV-2 – вирусът причиняващ КОВИД-19, ще останат в употреба от учените и при научни изследвания.
Досега са идентифицирани четири „тревожни“ варианта на коронавируса. Този открит първоначално във Великобритания ще бъде известен като „Алфа“, този открит първо в Южна Африка ще бъде обозначен като „Бета“, а откритият за първи път в Бразилия като „Гама“. Най-новият от четирите, който за пръв път бе установен в Индия и бе категоризиран като „тревожен“ на 11 май, ще стане известен като „Делта“.

След близо 5 месеца дистанционно обучение заради епидемията на коронавируса, днес турските ученици от началната степен тръгват редовно на училище два пъти в седмицата. От 7 юни пък тръгват редовно на училище учениците от средния курс и гимназиите, също два пъти седмично. Това е една от стъпките, включени в етапа на новото нормализиране на живота. Частично се отменят някои ограничения, наложени заради разпространението на коронавируса, за които съобщи турският президент Реджеп Тайип Ердоган вчера след проведеното заседание на кабинета и специализирания научен съвет за борба срещу коронавируса. От 1 юни се отварят ресторантите, кафетериите, кафенетата, чайните, спортните салони, увеселителните паркове, които бяха затворени около месец и половина. Работното време на заведенията с клиенти ще бъде до 21 часа, при спазване на определени предпазни мерки, а до полунощ ще обслужват само кетъринг. Моловете ще работят през седмицата и ще бъдат затворени в неделя. В неделя ще се прилага забрана на гражданите за излизане от вкъщи. Ще продължи системата на плаващо работно време в учрежденията до второ нареждане. Сватбите, годежите на открито или в зали ще се провеждат при спазване на определени мерки. В началото на месец юли се предвижда, ако позволяват условията, да се отиде към по-широко разхлабване на мерките.

От днес Израел смекчава допълнително здравните ограничения, въведени за справяне с коронавируса, но запазва строгите изисквания за пристигащите в страната, съобщи здравното министерство. Еврейската държава проведе кампания за масова ваксинация, но остава затворена за неизраелски граждани. Изключение се прави само за хора, които трябва да влязат в страната по неотложни професионални или семейни причини. Почти всички от последно въведените рестрикции вече отпаднаха. От днес се отменя изискването за представяне на т.нар. „ваксинационен паспорт“ при посещаване на ресторант или хотел, отпадат и последните ограничения за брой присъстващи на места, посещавани от много хора. Здравният министър Юли Еделщайн каза, че до две седмици задължението за носене на маски в затворени помещения и в градския транспорт може също да отпадне. Децата, които не са ваксинирани, обаче ще трябва да продължат да носят маска в училище. В края на декември миналата година Израел поде широка ваксинационна кампания благодарение на договор с американския фармацевтичен гигант „Пфайзер“, който достави на страната милиони дози ваксина срещу предоставяне на данни за резултатите от ваксинацията на населението. До момента с две дози ваксина са имунизирани над 5 милиона души от общо 9,3 милиона жители на страната. Спадът в броя на заразените позволи на властите първоначално да отворят отново ресторантите, баровете и спортните зали, но само за хора с ваксинационен паспорт.

Австралийски съд отхвърли жалба срещу драконовските правомощия на федералното правителство да забранява на повечето граждани да напускат страната, за не внесат коронавирус при завръщането си. От повече от година преобладаващата част от австралийците бяха принудени да не напускат родината си по извънредна заповед на правителството, съгласно строгия закон за биосигурността. Австралия е изключение сред развитите държави със забраната нейни граждани и лица, постоянно живеещи в страната, да заминават зад граница по време на пандемията, освен в „изключителни случаи“. Либертарианската група „ЛибъртиУъркс“ оспори тази мярка с мотив, че правителството няма правомощия да налага забрана за пътуване. Тричленният съдебен състав обаче се произнесе днес в полза на правителството. Съдиите постановиха, че парламентът е бил наясно, че въздействието на закона може да е сурово, когато през 2015 г. го е одобрил. Правителството изтъква, че граничният контрол е изиграл важна роля за относителния успех на Австралия в овладяване на разпространението на КОВИД-19. Допитвания показват, че повечето австралийци приветстват драстичните мерки на правителството за граничен контрол. Миналия месец австралийски вестник публикува допитване, според което 73 на сто от анкетираните са казали, че международните граници трябва да останат затворени поне до средата на идната година. Според проучване на Австралийската радиотелевизионна корпорация от миналата седмица 79 процента от респондентите са съгласни международните граници да останат затворени докато пандемията не бъде поставена под контрол в световен мащаб.

Здравните власти в Индия съобщиха, че през последното денонощие в страната са установени 127 510 нови случая на коронавирус – най-малко от 8 април насам. Починалите с ковид за 24 часа са 2795. Заразилите се с вируса от началото на пандемията са 28,2 милиона, а починалите – общо 331 895, сочат данните на здравното министерство.