В България са пристигнали 184 860 дози от ваксината срещу COVID-19 на производителя „Пфайзер“, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването. На 4 юни в страната ни са били доставени и 36 000 дози от ваксината на производителя „Модерна“. Доставените количества веднага са били разпределени към регионалните здравни инспекции в страната. На 9, 10 и 11 юни се очакват още доставки на ваксини от производителите „Пфайзер“, „Модерна“ и „Янсен“

Европейският парламент ще гласува тази седмица предложение за резолюция, в която се отправя призив за отпадане с решение на Световната търговска организация на патентите за ваксините срещу ковид. Това предвижда програмата за започващата днес седмична сесия на евродепутатите. При обсъждането на този въпрос през май ЕП не бе единодушен в искането за отпадане на патентите, а междувременно Европейската комисия предложи мерки, с които производството на ваксини да бъде разширено, без да се премахва задължението носителите на интелектуалните права да получават съответните приходи. ЕП ще обяви данните от гласуването в четвъртък. Утре евродепутатите ще приемат решение за въвеждане на европейски удостоверения за ваксинираните, преболедувалите и изследваните за ковид. Удостоверенията ще влязат в сила от 1 юли. В сряда ЕП ще обсъди отново обвързването на състоянието на законността в държавите от ЕС с отпускането на средства от европейския бюджет. Евродепутатите очакваха до 1 юни ЕК да предложи мерки за действие, но все още Съдът на ЕС не се е произнесъл по иска на Полша и Унгария против новото европейско законодателство.
Също в сряда ЕП ще гласува резолюция, свързана с данните за конфликт на интереси на премиера на Чехия Андрей Бабиш, в която се съдържа призив средствата за земеделие от ЕС да не попадат в ръцете на шепа олигарси. Очаква се евродепутатите да призоват ЕК да приложи новите правила за законността и бюджета спрямо Прага. В четвъртък ЕП ще приеме резолюция, в която ще даде първоначална оценка на плановете за изразходване на бюджета за икономическо възстановяване на държавите от ЕС. Утре евродепутатите ще обсъдят, а в четвъртък ще гласуват резолюция по повод принудителното приземяване на самолет на „Райънеър“ в Беларус. Миналата седмица Съветът на ЕС изпълни решението на Европейския съвет и наложи забрана за използване на европейското въздушно пространство от самолети, използвани от беларуски организации. Тази седмица за пръв път от март миналата година ЕП ще заседава в Страсбург. Очаква се едва 1/3 от евродепутатите да пътуват, а останалите ще участват в заседанието онлайн заради все още строгите противоепидемични мерки при пресичане на вътрешните европейски граници.

Словашките власти възнамеряват да разрешат влизането в страната на чужденци, ваксинирани срещу КОВИД-19 с руския препарат Спутник V, съобщи Словашкото радио. Според словашката държавна медия министерството на външните работи препоръчва на властите да признават сертификатите за ваксиниране със Спутник V, които чужденците представят при влизане в страната. Словакия започна днес да използва руската ваксина. Засега желаещите могат да се ваксинират със Спутник V само в столицата Братислава и в северния град Жилина. От уикенда ваксинацията с руския препарат ще стане възможна и в осемте окръга в страната, във всеки от които ще заработи специален ваксинационен център. Словакия стана втората държава от 27-членния Европейски съюз след Унгария, започнала да ваксинира гражданите си срещу КОВИД-19 със Спутник V, въпреки че руският препарат още не е одобрен от Европейската агенция по лекарствата.

Словакия стана втората страна в Европейския съюз, започнала да ваксинира гражданите си срещу КОВИД-19 с руската ваксина Спутник V, въпреки че препаратът още не е одобрен от Европейската агенция по лекарствата. Мъж от град Жилина беше първият човек, получил ваксината в Словакия. Първоначално се предвижда само хора на възраст между 18 и 60 години да могат да се записват за васкинация със Спутник V. Словакия получи 200 000 дози от руската ваксина през март, след като тогавашният премиер Игор Матович, който сега е финансов министър, тайно поръча доставката, предизвиквайки спор, допринесъл за оставката му, отбелязва ДПА. Според местни медии броят на записванията за ваксинация със Спутник V е доста по-малък от първоначално очакваното. Матович обвини за това водената според него „долна кампания“ срещу руската ваксина. Словакия използва предимно ваксините на американските компани Пфайзер (Pfizer) и Модерна (Moderna). Унгария първа в ЕС започна ваксинация със Спутник V.

Бизнесът и магазините в два от най-големите градове в Индия започват да възобновяват дейността си в рамките на поетапно отпадане на ограничителните мерки в няколко щата в резултат на стабилен спад на новите случаи на коронавирус.Фирмите и магазините в Делхи отново работят, макар и с ограничено работно време, а метрото, което обслужва столицата и околните райони, пак се движи – с 50 процента от капацитета си. Миналата седмица местните власти разрешиха подновяването на някои производствени и строителни дейности.
„Сега ситуацията с коронавируса е под контрол и икономиката трябва отново да заработи“, каза пред репортери вчера главният министър на Делхи Арвинд Кеджривал. Строгите ограничителни мерки действаха от април, когато броят на заразените започна стремглаво да нараства. Това увеличение продължи и през май, претоварвайки до крайност болниците в много части на Индия. Към живот се връща и финансовият център Мумбай в крайбрежния щат Махаращра – един от най-засегнатите от епидемията в страната. Сега в районите, където делът на положителните тестове е под 5 процента, отново са отворени моловете, кината, ресторантите и офисите. Железопътният обществен транспорт обаче остава спрян. Други индийски градове също започнаха постепенно да отменят ограниченията. След върховите стойности с над 400 000 нови случая на денонощие през май в страната напоследък се наблюдава траен спад в броя както на новозаразените, така и на починалите.
Днес индийските власти отчетоха най-ниското равнище на новите случаи за денонощие от два месеца – 100 636. Починалите за изминалите 24 часа в страната са 2427.