Сингапур изпревари Нова Зеландия в рейтинга на най-безопасните държави в периода на пандемията от коронавирус, съобщи изданието „Ню Зилънд хералд“ като се позова на изследване на агенция Блумбърг. По информация на новозеландската медия причина за това са бързите темпове на ваксиниране на населението и ефективната борба срещу коронавируса в тази страна. В класацията, съставена от агенция Блумбърг през ноември 2020 г., Нова Зеландия беше на първо място. Но след началото на националната кампания по ваксиниране, тя отстъпи челното си място на Сингапур, където на близо 20 на сто от населението вече е инжектирана ваксина. Показатели за определяне на рейтинга на държавите са били данните за общия брой заразени, за починалите, за броя на протестиращите срещу ограниченията и за темповете на ваксинация.
Сингапур е събрал 79,7 точки, а Нова Зеландия – 79,6. Сред водещите четири държави са също Австралия – 76,2, и Израел – 74,9.

В Малта, където броят на заразените с коронавируса намалява, след седемседмично затваряне вчера отвориха магазините за дрехи, фризьорските салони и музеите. Средиземноморската страната се готви за активен туристически сезон. Новите случаи са спаднали средно на 25 на ден от рекордните 510, регистирани на 10 март. Процентът на положителните проби за инфекцията е 1,8 на сто. Премиерът Робърт Абела каза, че ситуацията с ковида е под контрол, а положението в болниците е „много добро“. Той представи плановете за по-нататъшно либерализиране на противоепидемичните мерки от 10 май, когато ресторантите и баровете ще отворят и ще могат да работят до 17 ч. Малта планира изцяло да се отвори за туризъм на 1 юни и води преговори с Великобритания – откъдето посреща най-много туристи, за безпроблемно пътуване на тези, които са ваксинирани, или могат да покажат отрицателен тест за ковид, преди да се качат в самолета. Здравният министър Крис Ферне заяви, че Малта ще покаже, че е една от най-безопасните дестинации. Половината от пълнолетното население е ваксинирано с поне една доза от ваксина, изтъкна той.

Вицепрезидентката на САЩ Камала Харис обяви на онлайн среща с гватемалския президент Алехандро Яматеи, че САЩ ще отпуснат още 310 милиона долара като хуманитарна помощи и за осигуряване на храни за Гватемала, Хондурас и Салвадор, съобщи Белият дом. Двамата лидери са се договорили да открият в Гватемала информационни центрове, които да обслужват хората, които търсят законни начини за миграция, и да помагат на тези, които имат нужда от защита. След разговора си Харис заяви пред репортери, че Вашингтон ще укрепва сътрудничеството си с Гватемала, за да решава ефикасно, надеждно и хуманно проблемите с миграцията, предаде ДПА. Тя насочи вниманието върху някои извънредни причини, които подтикват гватемалците да напускат родината си, включително преминали неотдавна урагани, упоритата суша и пораженията, нанесени от пандемията от ковид. Харис е посочила също, че миграцията се корени и в бедността, трудните климатични условия, корупцията и насилието срещу малцинствата и жените.

Германската канцлерка Ангела Меркел заяви, че от юни страната ще бъде в състояние да предложи ваксини срещу КОВИД-19 на всички пълнолетни, въз основа на очакванията, че ще получи 80 милиона дози от производители през втората половина на годината. В зависимост от реалния брой на доставените ваксини, съществуващата система за приоритизиране на най-уязвимите групи ще бъде отменена най-късно през юни, подчерта Меркел на среща с премиерите на 16-те германски провинции. „Това не означава, че всички ще могат да се ваксинират незабавно. Всички обаче ще могат да поискат да им бъде поставена ваксина“, обясни Меркел.
Също както в други европейски страни, кампанията за ваксинация в Германия започна бавно през декември, като до края на март бяха ваксинирани само 10 на сто от населението. Поради ограничените количества приоритет бе даден на възрастните, медиците, болногледачите и хората със заболявания, които биха довели до усложнения при заразяване с коронавируса. Ваксинацията в Германия обаче се ускори значително през последните седмици. По официални данни 23,4 процента от 83-милионното население са получили поне една доза към вчерашна дата, а 7,2 на сто – по две. Германия обмисля и закупуване на руската ваксина Спутник V, съобщи канцлерката. Тя обаче уточни, че това ще зависи от одобрението на Европейската агенция по лекарствата. Ако то не бъде дадено до няколко месеца, Германия вече ще разполага с достатъчен брой дози от други ваксини, отбеляза Меркел.

Броят на новите случаи на коронавирус в САЩ продължава да намалява, успоредно с напредъка на ваксинационната кампания срещу КОВИД-19. На този фон Белият дом обяви, че страната ще достави на други държави 60 милиона дози от ваксината на компанията АстраЗенека (AstraZeneca). Средният брой на новите случаи на коронавирус за едно денонощие в Съединените щати през последната седмица е спаднал под 60 хиляди. Според експерти това се дължи на напредъка на ваксинационната кампания. В средата на миналия месец, когато бе последното увеличение на новите случаи на коронавирус, бяха ваксинирани едва 21 процента от американците. Днес двойно повече жители на САЩ (над 42 на сто от населението или близо 140 милиона души) са получили поне по една доза ваксина, каза изследователят Ашиш Джха от училището по обществено здравеопазване към университета „Браун“. Той отбеляза, че „в Израел, когато 45 процента от населението бяха напълно ваксинирани, (броят на) случаите започна да спада“. САЩ ще деблокират 60 милиона дози от ваксината срещу КОВИД-19 на АстраЗенека, когато станат налични, съобщи междувременно Белият дом.
Съединените щати вече сключиха споразумения да доставят 2,5 милиона дози на Мексико и 1,5 милиона на Канада. В момента само три ваксини срещу КОВИД-19 са разрешени в САЩ – на Пфайзер/Бионтех (Pfizer/BioNTech), на Модерна (Moderna) и на Джонсън и Джонсън (Johnson & Johnson). В страната бяха произведени милиони дози от ваксината на АстраЗенека, които обаче засега не може да бъдат използвани.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви въвеждане на пълен локдаун от 19.00 часа на 29 април до 05.00 часа на 17 май в рамките на нови мерки в борбата с коронавируса. След заседание на правителството Ердоган изтъкна, че Турция трябва бързо да намали дневните случаи на коронавируса под 5000 на ден, защото в противен случай неизбежно ще бъде изправена пред тежки последици от туризма до търговията и образованието. В рамките на новите мерки се ограничават междуградските пътувания, които ще са възможни само с разрешение от властите, и се прекратява присъственото обучение в училищата и детските градини, отлагат се изпитите. Ердоган посочи, че производственият сектор и секторът на хранително-вкусовата промишленост ще бъдат изключени от новите ограничителни мерки. Броят на дневните случаи на коронавируса в Турция надхвърли 63 000 на 16 април, след което рязко спадна до 39 000 в неделя, докато броят на смъртните случаи в резултат на вируса остана над 300 през изминалата седмица, отбелязва Ройтерс.
Ердоган каза, че броят на дневните случаи на коронавируса трябва да падне под 5000 до края на свещения за мюсюлманите месец Рамазан.