Около 14,1 млн. дози от ваксината на Пфайзер/Бионтех се предвидени за разпространение из 47 държави по света през второто тримесечие. Това съобщи Световният алианс да ваксини и имунизации (ГАВИ). ГАВИ заедно със СЗО и други партньори оглавява механизма КОВАКС за доставка на ваксини на страни по света, по-специално на такива с ниски доходи. Бразилия, Колумбия, Мексико, Филипините, Украйна и Република Южна Африка са сред главните получатели на препарата на Пфайзер/Бионтех. Обявените преди това доставки на ваксината на АстраЗенека за 142 държави продължават „с известно закъснение“, което може да продължи до май, казаха още от алианса. Досега по механизма КОВАКС са доставени близо 38,4 милиона дози от ваксините срещу коронавируса на 102 страни по света.

Тайланд съобщи за 985 нови случая с коронавирус, което е най-големият дневен прираст от началото на пандемията. Властите се опасяват, че след честването тази седмица на тайландската Нова година броят на новите инфекции ще се увеличи още повече. Третата вълна на разпространение на заразата се оказва по-трудна за овладяване, тъй като се дължи предимно на т.нар британски вариант. Милиони тайландци пътуват сега из кралството – често от градове до селски райони – за годишния фестивал „Сонгкран“, с който се отбелязва традиционната Нова година. Тази година правителството не е забранило пътуванията и не е отменило празненствата. Досега в Тайланд са били регистрирани едва 33 610 случая с коронавирус, от които 97 са приключили със смърт. Критици казват, че ваксинацията върви бавно, като едва под един процент от населението е получило нужните дози. В страната са доставени относително малки количества от препаратите на „Синовак“ и „АстраЗенека“. Към средата на годината предстои местен завод да започне производството на ваксината на „АстраЗенека“.

В ЕС започва разпределението на първите доставки от ваксината срещу ковид на „Джонсън и Джонсън“, съобщи говорител на Европейската комисия. Той добави, че до края на юни в ЕС се очакват 55 милиона дози от тази ваксина. Говорителят отбеляза, че това е първата ваксина, допусната в ЕС, от която е достатъчно поставянето на една доза. По неговите думи досега ЕС е изнесъл за САЩ около един милион дози ваксина срещу ковид. Говорителят уточни, че спорът за доставките на ваксината на „АстраЗенека“ не е уреден и преговорите продължават.

Пийване с приятели на терасите на ресторантите и пъбовете, обиколка по магазините, посещение при фризьор – някои от ограниченията за англичаните, въведени заради коронавируса, падат от днес съгласно плана на правителството за поетапно излизане от локдауна, предадоха световните агенции. Някои по-нетърпеливи неподстригани от месеци англичани още след полунощ се бяха уредили с час при фризьор, а дълги опашки се оформиха пред магазините за дрехи и обувки. „Сигурен съм, че ще бъде огромно облекчение за собствениците на затворените от толкова дълго време фирми, както и за всички останали. Това ще е повод отново да започнем да правим някои неща, които харесваме и които ни липсваха“, заяви британският премиер Борис Джонсън. Той обаче призова англичаните да действат предпазливо. Но все пак завръщането към относителната нормалност бе помрачено от смъртта на съпруга на кралица Елизабет Втора. Самият Борис Джонсън планираше днес посещение на пъб, но го отложи заради националния траур, който е в сила до събота. Освен терасите на заведенията, магазините и фризьорските салони, англичаните могат от днес да ходят и в спа салони, спортни зали, библиотеки, басейни и дори да отидат на ваканция в страната, стига да са само членове на едно и също семейство. Това разхлабване на мерките е един дългоочакван подем за икономиката, засегната тежко от коронавирусната криза. То стана възможно благодарение на масовата ваксинационна кампания, при която на близо 60 процента от населението от началото на декември е инжектирана първа доза от ваксината. Следващите етапи на разхлабване на мерките са отваряне на закритите помещения на ресторантите на 17 май. Тогава ще отворят врати музеи, хотели, театри, концертни зали. При известни ограничения зрители ще има на трибуните за стадионите. Иначе в Англия все още си остават забранени срещите на закрито с други хора, които не са част от семейството. Погребенията остават ограничени до 30 участници, което ще се спази и при погребението на принц Филип. Пътуванията в чужбина остават забранени поне до 17 май. Всички магазини на дребно, фризьорски салони, тераси на ресторанти и пъбове също отварят врати в Уелс. Ограниченият за пътуване до останалата част на Великобритания и до Ирландия са облекчени. В Северна Ирландия се отменя разпореждането към всички да си стоят у дома и вече до 10 души могат да се срещат навън. В Република Ирландия присъственото обучение в училищата бе подновено, а две домакинства могат вече да се срещат. На ирландците освен това се разрешава да пътуват на разстояние до 20 километра от домовете си.

След като беше в сила в продължение на 188 дни, режимът на извънредно положение в Чехия престана да действа и в страната започва поетапното премахване на някои ограничителни мерки. Нощният полицейски час е отменен, но се запазват някои ограничения. Много ресторанти и бизнеси остават затворени, хората ще трябва да носят маски на публични места. Остава забраната за събиране на повече от двама души на едно място, при изключение за сватби и погребения, за които лимитът е 15 човека. От днес се възобновяват присъствените занятия в началните училища, а в детските градини се връщат горните групи. Два пъти седмично децата ще бъдат подлагани на тестове за коронавирус. Постепенното връщане на всички ученици към присъствено обучение ще става постепенно до края на учебната година, ако ситуацията е благоприятна. От днес са отворени пазарите за селскостопанска продукция, обществените перални, ателиетата за химическо чистене, магазините за резервни части и битова техника, за канцеларски материали и за детски дрехи и обувки. В библиотеките ще се допускат посетители, по един човек на 15 кв. м. Отварят врати зоопарковете и ботаническите градини. Автошколите подновяват занятията и изпитите за получаване на свидетелство за правоуправление. Извънредното положение бе въведено в Чехия на 5 октомври и срокът му бе удължаван на няколко пъти. Парламентът се противопостави на искането на правителство за ново удължаване с мотив очаквана нова вълна на разпространение на вируса. По данни от неделя на Европейския център за контрол и и превенция на заболяванията броят на новозаразените в Чехия на двуседмична база възлиза на 808,75 на сто хиляди жители. Смъртните случаи, свързани с Ковид-19, през същия период са 201,1 на един милион жители. В Чехия с население 10,702 млн. души от началото на пандемията са били регистрирани 1 580 189 заразени, от които 1 449 052 са се възстановили. От усложнения заради вируса са починали 27 808 души.

Броят на регистрираните случаи на коронавирус в Германия надхвърли границата от 3 милиона, показват данните публикувани от института по вирусология „Роберт Кох“. Общият брой на заболелите от началото на пандемията достигна 3,011 милиона души, с 13 245 повече от предишния ден, показват данните на института. Смъртните случаи достигнаха 78 452. В страната се засилват призивите за ново затягане на ограниченията, отбелязва АФП. Разпространението на коронавируса в страната за последните седем дни достига 136,4 на 100 000 души, което надхвърля равнището за ново засилване на ограниченията.