Банята в столичния квартал Горна баня не работи от години. След 1989 година повечето от баните в София затварят врати. Сградите на някои от тях, между които и Горна баня и Овча купел, са в разруха и до днес. По настояване на инициативни комитети от граждани Столичната община започва процедура по придобиването им от държавата.

През 2019 година след големи перипетии, по думите на ресорния зам-кмет Тодор Чобанов, сградите на баните в Горна баня и Овча купел са прехвърлени на общината. Предвижда се ремонт на сградата на банята в Горна баня, който да възроди вида й отпреди 1989 година и да върне достъпа на гражданите до двата басейна – мъжки и женски.

Сградата е паметник на културата и символът на Горна баня. Тя е със статут на архитектурно-строителна недвижима културна ценност от “местно значение”. Затова за готвената й  реконструкцията се изисква съгласуване с Министерството на културата.

Прочутата горнобанска минерална вода е питейна и лечебна. Според легендата кучето на софийския валия оздравяло след като се изкъпало във водите на минералния извор. Модерната минерална баня, изградена на мястото на старата турска баня от Софийска община между 1922 и 1927 г. Температурата на водата е 38 – 41 градуса. До 2015 г. банята е била собственост на Министерството на здравеопазването и е стопанисвана от болницата по рехабилитация в Овча купел. Поради липса на средства тя затваря врати. Инициативен  комитет, с подкрепата на почти всички жители на квартала се заема със задачата да възроди банята във вида отпреди 1989 г.

Минералната вода е с ниска минерализация и незначително съдържание на флуор. Приятна на вкус, без цвят и мирис. Препоръчва се при хроничен гастрит, колит, язва на стомаха и дванадесетопръстника. И до днес много хора се редят пред чешмите пред банята, за да си налеят вода.

Село Горна баня е присъединено към Столичната голяма община през 1938 година заедно със селата Бояна, Княжево, Красно село, Надежда, Слатина, Дървеница и Драгалевци. През 1920 година Н. Станев в своя „Водач из София“, цитиран от сайта „Стара София“, пише:„Горна-Баня е първа станция по линията София—Кюстендил. От цяла България идат на тая баня болни от малокръвие, нервни и бъбречни болести и намират сигурно облекчение, а често и пълно оздравяване. Водата от топлите извори се изстудява и се употребява за приятно и целително пиене. Специални превозвачи докарват в столицата големи шишета вода и я продават на нуждаещите се.“