България записа едно от най-успешните си представяния на Олимпиада от началото на века на Игрите в Токио от 23 юли до 8 август. Спечелените три златни, един сребърен и два бронзови отличия отредиха на страната 30-о място в подреждането по медали, най-добро класиране от Сидни 2000. И това беше постигнато с най-малката група състезатели от Берлин 1936 – само 42 участващи спортисти. Последните дни на Игрите в японската столица донесоха най-големите успехи. 21-годишната Ивет Горанова, в първото си участие на най-висшия спортен форум, прекъсна 13-годишна суша без злато за страната, като триумфира в дисциплината кумите на каратето. Така тя донесе първото злато на Олимпиада след гребкинята Румяна Нейкова на скиф в Пекин 2008.
Два дни по-късно Стойка Кръстева взе първо олимпийско злато за страната в женския бокс, а в последния ден от състезателната програма ансамбълът по художествена гимнастика също триумфира за първи път на летни Игри.

Така за първи път от Сидни 2000 България завършва с три олимпийски титли. Традицията в спортната стрелба беше продължена от Антоанета Костадинова. Именно тя взе първия медал в Токио още на 25 юли. Костадинова беше на крачка от златото на 10 метра пистолет, но заради по-слаб последен изстрел във финала българката остана със сребро. Тя можеше да вземе и още един медал на 25 метра пистолет, но загуби престрелка за бронза и се нареди четвърта. Най-успешният олимпийски спорт за страната – борбата, пък прибави още две отличия в колекцията си. Тайбе Юсеин и Евелина Николова се окичиха с бронз, а българската борба увеличи актива си на общо 71 отличия от Олимпиади – 16 златни, 32 сребърни и 23 бронзови. Легендата в спортната стрелба Мария Гроздева записа рекордно за български спортист седмо участие на Олимпиада. След последния си старт на 25 метра пистолет тя сложи край на над 30-годишната си състезателна кариера с рекордните за български състезател 5 олимпийски отличия – 2 златни и 3 бронзови. Спринтьорката Ивет Лалова пък стана първата българска лекоатлетка с пет участия на Олимпийски игри, след като бяга в сериите на 200 метра.

Медалите за България можеше да бъдат и повече, но спорно отменен успешен опит на тежкоатлета Христо Христов в изтласкването, който първоначално беше признат, но в последствие съдиите ревизираха позицията си, го лиши от бронза в двубоя в категория до 91 килограма. Другият щангист Божидар Андреев и борецът Георги Вангелов също бяха много близо до спечелването на отличие. Много положителни емоции с представянето си донесе и Йосиф Миладинов. Тийнейджърът влезе в историята като първият плувец от България при мъжете с финал на Олимпиада. Той завърши осми на 100 метра бътерфлай, но това беше първо участие на представител на страната на олимпийски финал по плуване от 1988 година в Сеул, където Таня Богомилова взема златото на 100 метра бруст, а Антоанета Френкева завършва втора в същата дисциплина и трета на 200 метра бруст. Олимпиадата в Токио премина при безпрецедентни мерки заради пандемията от коронавирус. Всички състезатели в олимпийското село трябваше да дават всекидневно PCR-тестове, а носенето на предпазни маски на лицето беше задължително.

В страната пристигнаха над 43 хиляди души от чужбина, като 29 спортисти от общо участвалите около 11 хиляди пропуснаха Игрите заради положителни проби за Ковид-19 в страната. Общо заразените, ангажирани с Олимпиадата, достигнаха 430, 280 от които местни граждани. Като част от противоепидемичните протоколи беше забраната за достъп на публика до състезанията. Липсата на фенове без съмнение оказа съществено влияние върху олимпийския дух, като в залите и по другите спортни съоръжения присъстваха ограничен брой спортисти, официални лица, журналисти и служители, ангажирани с организацията на Игрите. Следващата Олимпиада е след три години във френската столица Париж, а надеждите на всички са, че пандемията дотогава ще бъде овладяна и Игрите ще се завърнат с целия си блясък, с препълнени зали и стадиони, с допълнителна енергия и емоции за фенове и състезатели.