1,3 милиарда евро ще получи България по Фонда за справедлив преход. Общият бюджет от 17.5 милиарда е насочен да подпомогне страните да преминат плавно към зелена икономика. Европейският съюз се е ангажирал да постигне нулеви нетни емисии на парникови газове до 2050 г – цел, която е основата на Европейския зелен пакт за борба срещу измененията в климата.

Преходът към икономика, която не зависи от изкопаеми горива и замърсяващи индустрии, ще бъде предизвикателство за някои региони в ЕС, сред които и България и конкретно няколко области. Европейският парламент вече одобри фонда. Всички страни членки ще имат достъп до финансиране, но акцентът ще бъде върху регионите, които са изправени пред най-големи предизвикателства: региони, които използват интензивно изкопаеми горива (въглища, торф и шистов газ). Благосъстоянието на страната също ще бъде взето предвид.
Правилата за Фонда за справедлив преход предвиждат той да осигурява до 85% от финансирането по проекти в по-слабо развити региони, 70% от финансирането в региони в преход и 50% – в по-силно развити региони. На брифинг преди гласуването, Андрей Новаков от ЕНП поясни за какво ще може да се ползват средствата.

Фондът за справедлив преход (ФСП) ще финансира проекти за съдействие при търсене на работа, повишаване на квалификацията и преквалификация, както и активно приобщаване на работниците и търсещите работа, докато европейската икономика поема по пътя на неутралност по отношение на климата. Той също ще подкрепя микропредприятията, бизнес инкубаторите, университетите и публичните научноизследователски институции, както и инвестициите в нови енергийни технологии, енергийна ефективност и устойчива местна мобилност. Подкрепа по ФСП няма да получават дейности по изгарянето на отпадъци , нито по извеждането от експлоатация или изграждането на атомни електроцентрали, дейности, свързани с тютюневи изделия, и инвестиции, свързани с изкопаемите горива. По инициатива на Парламента, в рамките на ФСП ще бъде въведен Зелен механизъм за възнаграждение, ако ресурсите на фонда бъдат увеличени след 31 декември 2024 г. Тези допълнителни ресурси ще бъдат разпределени между държавите членки, като тези, които успеят да намалят промишлените емисии на парникови газове, ще получават повече финансиране.

по БНР