„Накажи ме, хвани ме за косата, кажи ми какво искаш“, пееше развълнуваната българска фолк-поп звезда Диона, докато забавляваше аплодираща тълпа от предимно тийнейджъри на концерт в южната част на страната. Но „чалгата“, която съчетава балканска и близкоизточна музика, прикова вниманието, след като страната беше шокирана от потресаващия случай на фенка, която беше осакатена от приятеля си. Обикновено с участието на оскъдно облечени жени, пеещи за секс, пари и гангстери, чалгата възникна върху руините на комунизма през 90-те години. Жанрът, който също е изключително популярен в Сърбия, рязко разделя мненията, като критиците казват, че увековечава сексистките стереотипи в страна, засегната от насилие срещу жени. През юни възмущението от ужасяващото изпитание, което млада фенка на чалгата претърпя от приятеля си, предизвика редки протести срещу домашното насилие. За разлика от повечето жертви, 18-годишната Дебора Михайлова излезе публично в YouTube, за да разкаже как той я е нарязал 21 пъти с режещ нож, счупил е носа й и е обръснал косата й. Тя каза, че редовно е била бита и унижавана от мъжа, който я наричал „боклук“, докато я удрял с юмруци и шамари. Случаят накара депутатите да изменят наскоро приетия закон за домашното насилие и да затегнат наказанията, като 26-годишният обвинен в нападението на Михайлова е обвинен в опит за убийство.

„Болни умове“

Но българската музикална индустрия многократно отхвърли твърденията, че „чалгата“ е свързана по някакъв начин с болестите на обществото. Топ промоутърът на чалгата Панчо Запрянов от „Пайнер медия“ отхвърля критиките с довода, че „болните умове там“ не трябва да ги принуждават „да се откажат от показването на женска красота“. И фенове като Виктор Панев на концерт в южния град Хасково също не са съгласни, казвайки, че „чалгата“ е за България и Сърбия това, което „рапът е за Запада“. Две 17-годишни момичета, дошли на безплатния концерт от любопитство, разказаха пред АФП, че „чалгата“ здраво държи нагласите в България. Някои момичета дори прибягват до пластична хирургия в опит да „приличат на своите идолки“, сподели една, който се казва Кристина. Нейната приятелка Стиляна каза, че не е изненада, че ужасяващи случаи като този с Дебора Михайлова се случват в България, където досега тази година най-малко 15 жени са били убити от мъже, с които са има интимна връзка. Но случаят изглежда е повишил осведомеността за насилието срещу жени, като над две трети признават, че това е „важен проблем“ в наскорошно проучване, в сравнение с 50 процента в предишни проучвания. Случаите на домашно насилие обаче също нарастват, като полицията е разследвала около 600 през първите шест месеца на годината, което е със 174 повече от същия период на 2022 г.

Отровна култура

След като излезе наяве, любимият чалга изпълнител на Михайлова я призова самата тя да опита късмета си като певица и предложи да й изпрати цветя. Неправителствени организации и експерти обаче продължават да предупреждават за „токсичната“ култура на чалгата. „Прагът на търпимост към насилието, особено към сексуалното насилие, е по-висок“ в България, отколкото в други европейски страни, каза психоложката Ани Торозова от сдружение „Анимус“, което подпомага жертвите на домашно насилие. „Насилието и чалгата образуват порочен кръг като презират най-слабите, имплицитно възхваляват корупцията и унижават жените“, каза Диляна Димитрова, главен редактор на български културен уебсайт. На неотдавнашна демонстрация в столицата София жена, която е била жертва на насилие, каза пред АФП, че мнозина в балканската страна приемат една жена може да бъде „поробена от мъж“. Тя каза, че тя и бебето й са успели да напуснат насилника си само благодарение на помощта на родителите си.

по АФП, снимка СИГНАЛ.БГ