В Египет откриха голям град, построен преди повече от 3400 години по време на богатото управление на Аменхотеп III. Експертите описват находката като „древен египетски Помпей“ защото е добре е запазен, въпреки че не е виждан векове наред. Археолозите се натъкнаха на образувания от тухлени стени край храм близо до Луксор през септември миналата година.

Разкривайки почти запазени стени и стаи, пълни с инструменти, бижута, скарабеи, цветна керамика и тухли, носещи печати от картуша на Аменхотеп III. Ръководителят на екипа Захи Хавас казва, че улиците на града са оградени от къщи, като на някои от тях стените им са високи до три метра.

Долината на царете и в близост до колоните на Мемнон, Мединет Хабу и храмът и гробницата на фараона Рамзес II. Това е много важно откритие, заяви Питър Лаковара, директор на базирания в САЩ Фонд за древно египетско наследство и археология. Това е нещо като древен египетски Помпей и показва критичната необходимост да се запази този район като археологически парк.

Останките съдържат голям брой пещи за производство на стъкло и керамика, заедно с отломките на хиляди статуи. Бетси Брайън, специалист по управлението на Аменхотеп III смята, че самото намиране на производствените центрове разкрива подробностите за това как египтяните при велик владетел като Аменхотеп III са правили всички тези предмети.

Според историческите справки градът включва три от дворците на Аменхотеп III и административния и индустриален център на Египетското царство по негово време.

По материали на Sky News / Великобритания

.