Раковишкият манастир „Света Троица“ е основан през 10 век, но след падането на България под османско иго, манастирът запада. Възстановен е през 17 век от Свети Пимен Софийски, но в края на 18 век е опожарен. Местните хора успяват да възстановят манастира.

Той става център на национално освободителните  борби на населението от този край. Тук през 1848 година е открито светско педагогическо училище  от врачанина Петраки Шишманов и игумена на манастира отец Данаил.

В него се обучават 32-ма ученика от Видинския санджак за учители. През 1850 година в манастира се събират първенците на Белоградчишкия край и представители от Видин. На това събрание се взима решение за  организиране на въстание, известно в историята като Белоградчишкото въстание.

Манастирът е разположен сред  вековна гора от дъб и габър в подножието на връх Черноглав в землището на видинското село Раковица. Стари липи са обградили стените на светата обител. До старата църква е разположен паметника на капитан Николай Киряев от руската императорска гвардия, командващ дружина от български доброволци в Сръбско-турската война.

Той е първият руски офицер, паднал за освобождението на България преди началото на освободителната руско-турска война. Манастирът е обявен за паметник на културата, като е постоянно действащ манастир.