Първият покрит пазар, изграден в страната ни са Софийските градски хали. Сградата е по проект на арх. Наум Торбов и е издигната в периода от 1909 г. до 1911 г. Заради богатата синкаменна пластика, която украсява фасадата й, стилът на сградата е неовизантийски.

Халите са издигнати на площ от 3200 кв. м. в центъра на София. Това е най-оживеното място в столицата в края на 19 век. Софийските управници взимат решение за изграждането на покрит пазар, в който да се продават зеленчуци, риба, месо, млечни продукти.

Главният вход на Халите е акцента на сградата, над него има троен прозорец и е разположен гербът на София. Малката часовникова кула, с която завършва сградата, е отличителната черта на Халите. Фасадата на сградата е изградена от камък и тухли, които образуват различни пояси.

Халите са паметник на културата с национално значение от 1955 г. През 1988 г. започва цялостен ремонт на сградата, който продължава повече от 10 години, до 2000-та година.

След ремонта търговските щандове са разположени на 3 етажа, в сутерена на сградата са експонирани находки от Стара Сердика.