Видинският архив съхранява  оригиналната диплома на Екзарх Антим I от богословското училище в Халки и това е най-ценният документ, който е запазен за поколенията в архива.  Дипломата е от 1846 г. Най-старият документ във Видинския архив е план на Видин от 1730 г., който е постъпил като дарение от историка Румен Манов.

Снимка Държавен архив – Видин

Държавен архив – Видин съхранява и Решение на Първото велико народно събрание от 17 април 1879 г. за избиране на Александър Батенберг за княз на България. Документи, свързани с живота и делото на исторически личности като Илия Цанов, Найчо Цанов, Димитър Цухлев, както и с други особено значими личности от Видинския край са съхранени във Видинския архив. Роденият във Видин Илия Цанов е един от водачите на Либералната партия, министър на външните работи и изповеданията в кабинета на Петко Каравелов по време на Съединението и Сръбско-българската война през 1885 г.  Защитник е през 1876 г. на заловените и изправени на съд участници в Ботевата чета. Неговият по-малък брат Найчо Цанов е основател на Радикалдемократическата партия и дългогодишен народен представител от Видин.

Снимка Държавен архив – Видин

Димитър Цухлев е  автор на  „История на Българската църква“ – първото цялостно изследване в тази област, сочено и в наши дни като най-пълното разглеждане на разпространението на християнството в България. През 1910 година той предава ръкописа на Светия синод, почива през 1932 г. във Видин. Светлана Кръстева, директор на Държавен архив – Видин посочва, че общата фондова наличност на Видинския архив  към 2020 г. възлиза на 1513 линейни метра, 2004 са учрежденските фондове, а 213 са фондовете от личен произход. Допълнително частичните  постъпления през тази година  са 1250, а 1560 са спомените, съхранени в архива. Видинският архив е създаден през 1960 г. във връзка с административно териториалното деление на страната. „Тогава се създава Видински окръг, създават се съответните институции, сред които е и Държавен архив – Видин.

Снимка Държавен архив – Видин

В началото архива започва с един служител, до два-три месеца са назначени още двама души. Интересен факт е, че работят в една стая на едно бюро с два стола“, допълва Светлана Кръстева. Днес служителите на архива са петима, като четирима са експерти, държавни служители, а  единият е назначен по трудово-правни правоотношения.