България излиза и от третата вълна от COVID-19, каза по време на брифинг в Министерския съвет министърът на здравеопазването в оставка Костадин Ангелов. Постигнахме го, благодарение на това, че през цялото време ни водеше разум и дисциплина. Убеден съм, че с това поведение страната ни много скоро ще бъде за пример за постигане на резултати, такива, каквито не могат да бъдат постигнати в много европейски страни.
Ангелов благодари на българите, на тези, които се доверили на науката и не са послушали гласа на популизма, на тези, които са спазвали мерките, на представителите на Националния оперативен щаб за това, че през цялото време не са отстъпили от медицината и не са лъкатушили по пътя за вземането на решения.

Над 15 хиляди българи са починали от COVID-19 от началото на пандемията, каза още министърът на здравеопазването в оставка Костадин Ангелов. Данните показват, че 14-дневната заболяемост в страната е 460 на 100 хиляди души, което отрежда на България 14 място в ЕС и пето на Балканския полуостров, каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. По показателя „смъртност“ страната ни е на второ място в ЕС след Унгария и на трето на Балканския полуостров – след Босна и Република Северна Македония. Намалява заболяемостта, като най-ниска е в Разград и Видин. Най-много заразени има в Русе, Перник, Добрич и Софийска област. По-късно днес ще има заседание на Националния ваксинационен щаб, за да се реши какво ще се прави с ваксината на „Янсен“ и дали може да си позволим отваряне на „зелени коридори“, каза още Ангелов. По думите му още месец-два трябва да се спазват противоепидемичните мерки докато се стигне до поне 60 на сто ваксинирани. Това може да стане най-рано в края на юни, а в най-лошия вариант – в края на август, допълни още министърът в оставка Костадин Ангелов. Началникът на военномедицинска академия ген. Венцислав Мутафчийски призова да се спазват мерките, особено в предстоящите празници.

Следващите седмици значително ще се увеличи темпът на ваксинация заради очакваните доставки на ваксини срещу COVID-19 от различни производители. Това каза директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. Той припомни, че до края на юни в България се очакват 5.5 млн. дози. Потвърждава се информацията, че се очаква следващите седмици да има промяна в условията на съхранение на ваксината на „Пфайзер“, което ще бъде улеснение за ваксинационните пунктове и личните лекари, посочи още Кирилов.
Няма актуализация на информацията спрямо миналата седмица за руската ваксина от страна на Европейската агенция по лекарствата, допълни Кирилов. По думите му се очаква през май да бъде извършена инспекция на място, в Русия.