През 1879 г. княз Александър І Батенберг създава лична гвардия – специална военна част с охранителни и церемониални функции, която е необходима след Освобождението на България. В основата на тази гвардия е Софийска Първа конна сотня. Първият  официален ескорт на български княз е на 30 юни, като начело е личният флаг на княз Александър І. С указ от 30 август 1879 г. Първа конна сотня е определена за Собствен конвой на княза.

150 души са служили в началото на гвардейската част, но през 40-те години на ХХ век нейният числен състав вече е от 600 души. Осигурено ѝ е най-модерното снаряжение и най-добрите коне. До 1944 година гвардията е елитна бойна войскова единица. Офицерите, ръководили гвардейската част, заемат възлови места във военната йерархия на страната. Много от тях получават военно образование в чужбина. От гвардейското офицерство се избират представители за свитата на държавния глава. Флигел-адютантът на царя винаги е гвардеец.

Гвардейците са  единствената войскова единица с право да носи както личния флаг на владетеля, така и официалното бойно знаме на българската армия. След Съединението, гвардейците пресичат Стара планина при връх Никола, а на границата между двете тогава Българии, те ритуално свалят шапки. Те са първите, които прекрачват границата.

Гвардейците доказват своя героизъм в боевете при Драгоман и Пирот във войната със Сърбия. През Балканската война в боевете за Одрин на 13 март 1913 г. гвардейците първи влизат в града, пленяват коменданта на крепостта Шукри паша и неговия щаб без да дадат нито една жертва. По време на Първата световна война от януари 1916 г. гвардейците са  включени в състава на Конната дивизия с командир генерал Иван Колев и геройски се сражава на Добруджанския фронт. През есента на 1944 г. Гвардейският конен дивизион участва в заключителния етап на войната срещу нацистка Германия. От 50-те до 90-те години на 20 век гвардейските части претърпяват различни реорганизации от страна на Министерство на отбраната и Министерство на вътрешните работи.

С Постановление № 124 на Министерския съвет от 14 май 2001 г. Националната гвардейска част е утвърдена като представително военно формирование на Българската армия. Тя участва при провеждането на представителни и протоколни мероприятия с национално значение, в които участват Президентът на Републиката, Председателят на Народното събрание, Министър-председателят, Министърът на отбраната и началникът на Генералния щаб на Българската армия. Днес Националната гвардейска част  е носител не само на най-добрите воински традиции и ритуали, но и работи за тяхното  възраждане и  утвърждаване. Празникът на Националната гвардейска част е на 12 юли.