Матера е град в област Базиликата, в Италия. Древен каменен град,  един лабиринт от тесни улички и стълби. Избран за европейска столица на културата за 2019 година, заедно с Пловдив. Стъпаловидното строителство и издълбаните в скалите къщи,  правят някъде  улиците да минават буквално  по покривите на сградите.

Градът е построен на ръба на каньон на река Гравина. Историческият център на града, наричан „Sassi di Matera“ (Саси ди Матера) – Камъните на Матера, се  състои от два квартала – Sasso Caveoso и Sasso Barisano.  Първият е по-стар, в него първите заселници живеели в издълбани в меката скала пещери. Смята се, че първите жители са се нанесли в района още преди 9000 години и са били едни от най-старите заселници на днешната територия на Италия.

Самият град е бил основан през 251 г. пр. Христа с името Матеола.  Матера е позната като подземният град. През  50-те години на 20-ти век са наричали Матера – Срамът на Италия. В старата част, буквално в пещерите сред мухъл и влага са живеели най-бедната част от местното население. Заради високата смъртност при децата и мизерните условия преди 60 години правителството на Италия започва да изселва хората от там в новата и модерна част на града.

Днес жилищата, които били вкопани в пещерите,  са реставрирани. Голяма част от тях са превърнати в хотели, магазини и ресторанти. Историческият център – Саси ди Матера  през 1993 година е включен в списъкът за световно културно наследство на ЮНЕСКО. Стари църкви, с пищни фасади, украсени със сложни скулптури и орнаменти украсяват стария град.

Една от първите църкви е  Сан Джовани Батиста (Chiesa San Giovanni Battista) или на български – Свети Йоан Кръстител. Църквата е от началото на 13-ти век. В скалните църкви могат да се видят ценни добре запазени средновековни стенописи.  Най-голямата скална църква в Матера е Сан Пиетро Барисано (San Pietro Barisano) от 12-13 век.

Тесни улички водят към катедралата на Матера, построена на хълм през 13 век. Голяма част от къщите, издълбани в пещерите са превърнати в музеи, в които е запазен автентичния интериор. Каменният град Матера е  изключителен, като кадри от него бяха използвани във филма на Мел Гибсън „Страстите Христови“.