Рекордните температури в Обединеното кралство миналата седмица биха били „почти невъзможни“ без климатичните промени, предизвикани от човека, заключиха водещи учени. Във Великобритания за първи път бяха регистрирани температури над 40 градуса на 19 юли. Без причиненото от човека изменение на климата, те щяха да бъдат от 2 до 4 градуса по-ниски, казват експертите и добавят, че в следващите години предстоят още такива и по-дълги горещи вълни, пожари и суши. Екстремните горещини причиниха значителни смущения в Обединеното кралство, като експертите предупреждават, че прекомерните смъртни случаи, свързани с повишаването на температурите, ще стават все повече. Горски пожари унищожиха домове и растителност на някои места. Светът се е затоплил с около 1,1 градуса от  началото на индустриалната революция преди около 200 години. Констатациите са публикувани от „Уърлд уедър атрибюшън груп“  (World Weather Attribution group) – експертен съвет от водещи учени по климата, които се срещат след екстремното метеорологично събитие, за да определят дали климатичните промени го правят по-вероятно и в бъдеще. Те наблюдават три отделни метеорологични станции, които регистрират много високи температури – Крануел, Линкълншър, Сейнт Джеймс Парк в Лондон и Дърам.

Д-р Фридерайк Ото от Кралския колеж в Лондон, казва пред  Би Би Си Нюз, че дори при днешния климат подобни температури все още са рядкост и че бихме ги очаквали веднъж на всеки 500 години и дори на всеки 1500 години.  Но с повишаването на глобалните температури, вероятността горещи вълни като тези да се случват по-често ще се увеличи. „Нямаше да имаме температурите от миналата седмица без изменението на климата, това е сигурно. Тези температури са най-малко с 2 градуса по-високи, но реалното число вероятно е по-близо до 4 градуса“, обяснява д-р Ото. Учените използват комбинация от данни на температурни записи и сложни математически модели, които оценяват как причиненото от човека изменение на климата влияе върху времето. „Тъй като знаем много добре колко парникови газове са били изхвърлени в атмосферата от началото на индустриалната революция, можем да извадим  данните от модела и да симулираме свят, който би съществувал без изменение на климата“, казва д-р Ото. Това позволява на учените да сравнят двата различни сценария – свят с 1,1 градуса затопляне и свят без това повишаване на температурата.

Д-р Ото казва, че Обединеното кралство трябва да достигне нетно нулево ниво на парникови газове „много скоро“. Целта на правителството е да достигне нетна нула до 2050 г. „ Горещите вълни са много по-смъртоносни от всички други екстремни метеорологични явления като наводнения например“, обяснява още специалистът. Учените също така добавят, че Обединеното кралство не е адаптирано към високи температури – нито домовете, болниците, училищата, както и пътната мрежа, могат да издържат на високите температури. Изменението на климата засяга всички части на земното кълбо. Екстремните горещини тази година нанесоха изключително големи щети в Индия, САЩ, Австралия, Испания и Германия. Политиците в световен мащаб са ангажирани да поддържат повишаването на глобалната температура под 1,5 градуса, но еколозите настояват, че напредъкът е твърде бавен. „Климатът вече се е променил – ние сме и ще продължим да страдаме от последствията от бездействието на правителството“, казва Роузи Роджърс от „Грийнпийс“ пред Би Би Си Нюз. „Колко лоши ще станат нещата зависи от това колко много или малко правителствата решават да направят сега, за да се откажат от изкопаемите горива.“ За да се справим с изменението на климата, учените заявяват, че трябва да бъдат извършени драстични съкращения на вредните емисии, като се промени начинът, по който се произвежда и използва енергия, както и да бъде защитена природата.

по BBC