Световният шампион Франция спечели Лигата на нациите, след като се наложи на финала над Испания с 2:1. „Петлите“ направиха пълен обрат, като изоставаха с 0:1 с гол на Микел Оярсабар, но с попадения на звездите си Карим Бензема и Килиан Мбапе стигна до успеха и трофея. Това бе втори впечатляващ обрат за Франция във финалния турнир, след като отборът на Дидие Дешан успя да победи Белгия в полуфинала с 3:2, след като на почивката изоставаше с 0:2. Селекционерите на двата отбора направиха по две смени в сравнение с полуфиналите. В отбора на Испания Ерик Гарсия се появи на мястото на Пау Торес, а халфът на Манчестър Сити Родри замени Коке. Дидие Дешан направи принудителна смяна при „петлите“, като халфът на Монако Орелиен Чуамени замени далия положителен тест за Covid-19 Адриен Рабио. В защитата Преснел Кимпембе започна като титуляр на мястото на Люка Ернандес. Световният шампион Франция започна по-активно мача. Още в петата минута Чуамени изведе Бензема зад гърба на защитата, голмайсторът на Реал Мадрид се освободи от вратаря Унай Симон, но много си затвори ъгъла, като опита комбинация, а Сесар Аспиликуета изби в корнер.
Испанците отговориха с бърза атака, при която Феран Торес подаде чудесно на Сарабия, но ударът на последния не се получи и не бе проблем за вратаря Юго Лорис да хване топката. В 31-вата минута играчите на Испания поискаха дузпа за игра с ръка на Жюл Кунде в наказателното поле, но нарушение не бе отсъдено от английския съдия Антъни Тейлър. Малко по-късно Маркос Алонсо се опита да изненада Лорис от пряк свободен удар, но топката профуча покрай левия стълб на вратата на Франция.

В края на първата част опитният френски защитник Рафаел Варан получи разтежение и бе заменен принудително от новото попълнение на Байерн Мюнхен Дайо Упамекано. Испанците имаха сериозно по-голямо притежание на топката. В 53-ата минута Кунде от „петлите“ загуби топката в половината си, но Сарабия не успя да даде добър пас на Оярсабал. Веднага след това Алонсо изби в последния момент топката пред връхлитащия Мбапе при бърза контраатака на французите. Играта стана по-остра. В 63-ата минута Франция бе много близо до откриването на резултата. След страхотна бърза и многоходова атака топката попадна в Тео Ернандес, който стреля от движение, но топката разтресе напречната греда и се върна на терена. В ответната атака Испания поведе с 1:0. Оярсабал пое топката отляво, устой в сблъсъка с мощния физически Упамекано и с остър диагонален удар с левия крак я вкара в левия долен ъгъл на Юго Лорис. Отговорът на Франция бе светкавичен. „Петлите“ направиха поредна бърза атака, топката стигна до Карим Бензема отляво, който влезе навътре покрай Аспиликуета и със страхотен фалцов удар в горния ляв ъгъл направи безпомощен Унай Симон, въпреки че испанският вратар докосна топката. Попадението даде импулс на Франция и Килиан Мбапе направи два пропуска в следващите минути. В 80-ата минута звездата на „петлите“ не сгреши. Мбапе се откъсна зад защитата на Франция, направи финт на вратаря Симон и стреля под плонжа му. Испанците дълго претендираха, че нападателят е бил в положение на засада, като голът бе проверен с ВАР, но не бе отменен. Две минути преди края на редовното време Оярсабал стреля от воле, но вратарят Юго Лорис спаси вратата си, като изби топката с дясната си ръка. В последните секунди и вратарят на Испания Унай Симон отиде в наказателното поле на съперника и се задържа в него при корнер, но и това не помогна на тима му, защото колегата му Лорис показа чудесен рефлекс.