Новак Джокович триумфира за трети пореден път и общо за шести на Откритото първенство на Великобритания по тенис. Водачът в световната ранглиста победи на финала седмия в схемата Матео Беретини с 6:7(4), 6:4, 6:4, 6:3 след 3:23 часа игра. Така 34-годишният белградчанинът спечели първите три мейджър турнира за сезона в Австралия, Франция и Великобритания и запази шансове за календарен Шлем преди последната надпревара за годината в САЩ. Той може да направи и Златен шлем при успех и на финала на Олимпийските игри в Токио. С победата Джокович се изравни с Роджър Федерер (Швейцария) и Рафаел Надал (Испания) с по 20 титли от Големия шлем. Сърбинът започна добре мача и поведе с 5:2, като в осмия гейм пропусна сетбол при сервис на съперника. 25-годишният Беретини, който дебютира на финал на „Уимбълдън“ и в Големия шлем, успя да върне пробива, а в последвалия тайбрек италианецът имаше предимство и поведе в резултата. Джокович реагира и набързо дръпна с 4:0 във втората част, за да стигне до изравняване. Белградчанинът поведе с 3:1 в третата част и запази преднината си до края, а в четвъртия сет той взе последните четири гейма, за да триумфира.

„Чувството беше невероятно. Може би прекалено много емоции се събраха и ми беше трудно да се справя. Новак беше по-добър от мен, но той е велик шампион, пише историята на този спорт и заслужава уважение. Щастлив съм от участието ми на този финал и се надявам да не бъде последен тук и в Големия шлем. Имах великолепни две седмици, липсваше ми само още една победа днес, за да бъде всичко перфектно. Ще продължа да опитвам“, коментира Беретини. Джокович допусна само 21 непредизвикани грешки срещу 48 на съперника. „Беше повече от битка. Поздравявам Матео Беретини, семейството и екипа му. Тежък мач. Знам, че не е най-хубавото чувство да загубиш на финала, но на него му предстоят още много подобни мачове, това е само началото. Той има невероятна игра, много е мощен, истински италиански чук“, заяви сърбинът.

„Да спечелиш Уимбълдън винаги е било най-голямата ми мечта като дете. Специално е за мен. Не го приемам за даденост. Като 7-годишно дете си правех купата на Уимбълдън вкъщи, а сега вече имам шест трофея. Трябва да отдам уважение на Рафа и Роджър. Те са легенди в нашия спорт. Те са двамата най-важни тенисисти, които към срещал в кариерата си. Те са причината да бъде тук в този момент. Помогнали са ми да осъзная какво ми трябва, за да бъда по-силен. В началото губех от тях важните мачове, но после нещо се промени и в последните десет години започнах да печеля. Това няма да спре тук и сега. Надявам се да направя календарен шлем. Във великолепна форма съм. Играя най-добрия си тенис в турнирите от Големия шлем“, каза още той.