Планът за възстановяване и развитие е готов, управляващото мнозинство може да го приеме или отхвърли. „Спрете да спекулирате, че няма план“, каза министър-председателят в оставка и лидер на ПП ГЕРБ Бойко Борисов на пресконференция в централата на партията. Той изтъкна, че правителството е отговорно и е работило много по плана. „По този план са работили над 200 човека, които са най-добрите експерти“.
„Моето предложение към новото управляващо мнозинство е да го приемат – той е добре направен. Отхвърлете го, ако не ви харесва. Направете ваш, но спрете да спекулирате, че няма план“, добави Борисов. Вицепремиерът в оставка Томислав Дончев добави, че депутатите в парламента могат да предложат алтернативен план или да ревизират този. „Уважаеми колеги, нещата са във вашите ръце“, допълни Дончев. Той уточни, че народните представители могат да го задължат да изпрати плана до Народното събрание, а то от своя страна може да реши и да възложи на Дончев да го изпрати в Европейската комисия.

Дори е договорено възможност за отсрочка от страна на ЕК месец – два, за да се напише нов план. Неговото убеждение обаче е, че нито има алтернативни планове, нито смислени предложения за ревизия на настоящия, нито има капацитет да бъде разработен нов план. Премиерът в оставка коментира и критиките за разформироването на Националния оперативен щаб. Борисов отрече решението за разформироването на НОЩ да е взето заради реваншизъм. Той припомни, че голяма част от депутатите в парламента са искали този щаб да бъде закрит. Той предложи д-р Александър Симидчиев, който вече е председател на парламентарната здравна комисия, да предложи работата на Щаба да продължи. Освен това Борисов е разпоредил на министъра на здравеопазването в оставка Костадин Ангелов да се възстанови работата на НОЩ, докато се избере нов щаб. „Чисто юридически, ние нямаме право да подпишем, защото по нашето разбиране министърът не е министър“, коментира Бойко Борисов. Въпреки това работата на Щаба продължава и в момента. Според него обаче парламентът може още днес да се събере и сформира нов щаб, както и да реши как да работи той и кой да го ръководи.

Националният оперативен щаб е създаден като съвещателен орган към министър-председателя на България като надинституционална структура, която да координира държавни структури, които в момента действат. Това каза министърът на здравеопазването в оставка Костадин Ангелов на пресконференция в централата на ПП ГЕРБ. По думите му е логично при формирането на ново парламентарно мнозинство, както и коректно отношение го изисква, този НОЩ да се разформирова, за да може новата власт да си създаде нов щаб, каквито са били заявките в кулоарите в Народното събрание. „Ако искате този щаб да ръководи пандемията и да взема решения, преди това трябва да промените Закона за здравето, който изглежда не познавате“, добави здравният министър в оставка. Костадин Ангелов изтъкна, че страната ни се е справила и с първата, и с втората, а и с третата вълна на COVID-19. Според него България е може би единствената страна в Европа, която и с такива мерки постига добри резултати в борбата с вируса. По отношение на ваксинацията, ако организацията бъде направена правилно, през май може да се ваксинират по 50 000 души на ден, а през юни – по 55 000 души дневно. „Всичко е въпрос на организация и координация“, допълни министърът на здравеопазването в оставка. Фискалният резерв към 31 март тази година възлиза на 7 млрд. и 900 млн. лева, посочи министърът на финансите в оставка Кирил Ананиев на пресконференция в централата на ПП ГЕРБ. Той добави, че в началото на следващата седмица фискалният резерв ще надхвърли 8 млрд. лева. „Ние имаме два пъти по-голям фискален резерв от минимално изискуемия фискален резерв по закон“, изтъкна Ананиев.

Министърът в оставка уточни, че през първите дни на всеки един месец се извършват предимно разходи. Декларирането и изплащането на данъците започва от средата на месеца и тогава „картината се променя съществено“. Той увери, над 8 млрд. лева фискален резерв ще има страната след няколко дена – още във вторник или сряда. Ананиев припомни че към 31 март през 2014 г., когато е управлявало правителството на Пламен Орешарски, без да има пандемия и никакви извънредни разходи, фискалният резерв е бил 5 млрд. и 100 млн. лева. От началото на годината до този момент правителството е изплатило за социално-икономически мерки 1 345 100 лева, добави Ананиев. От началото на пандемия, считано от март мината година до този момент, правителство е изплатило 5 100 000 лева за социално-икономически мерки. „Аз мисля, че тези цифри говорят добре затова, че правителството правилно управлява финансите на държавата“, коментира още Кирил Ананиев“. Финансовият министър в оставка призна, че дефицитът по държавния бюджет за първото тримесечие е 644 млн. лева. Според него обаче не може да се сравнява първото тримесечие на 2021 година с първото тримесечие на 2020 г. по обективни причини. Първата основна причина са социално-икономически мерки, които са приети и извършени по време на пандемията. Другата причина е политиката по доходите и в социалната сфера, които също дават отражение. Независимо от това обаче в края на месеца държавата ще се върне отново на балансиран бюджет.