Специалистът по борба с новия коронавирус в САЩ Антъни Фаучи заяви, че ваксината на „АстраЗенека“ срещу КОВИД-19 е с добра ефикасност, но трябва да се решат проблемите с безопасността й, а освен това американците може да нямат нужда от нея, тъй като имат запаси от други ваксини. „Мисля, че от гледна точка на ефикасност ваксината на „АстраЗенека“ е добра и ако проблемът с безопасността бъде решен в ЕС, ефикасността й е наистина доста добра. Дали ние ще я използваме не е ясно, но за момента изглежда няма да се нуждаем от нея. Това не е отрицателно становище за ваксината на „АстраЗенека“, а просто е възможно да не ни потрябва заради доставките, които вече имаме от други компании“, каза Фаучи. Той също така заяви, че има реален риск от отварянето на барове и ресторанти в редица американски щати без задължително носене на маски. Ваксинационната кампания ще позволи да се избегне нов пик на заразата, но няма да спре умерено увеличение в броя на запазените, смята Фаучи. Ваксината на „АстраЗенека“ е проверявана от европейски регулатори заради безпокойства, че предизвиква тромби. Тя още не е одобрена за ползване в САЩ. Тя е най-евтината и масово произвеждана ваксина срещу новия коронавирус до момента, а и няма изисквания за съхраняване на много ниски температури като някои други, поради което е основен избор в много ваксинационни програми.

Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс изрази очакване руската ваксина срещу ковид „Спутник“ скоро да бъде одобрена за приложение в ЕС. Рейндерс отбеляза пред евродепутати от комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, че въвеждането на европейските удостоверения за ваксинираните и преболедувалите целят възстановяване на свободата на движение. Целта ни е удостоверенията да бъдат в сила от края на юни. Ще въведем всъщност три удостоверения – за ваксинирани, за преболедували и за онези, чието изследване за заболяване е отрицателно. Той добави, че удостоверенията ще важат по 180 дни и ще подлежат на подновяване. По неговите думи Европейската комисия не препоръчва удостоверенията да бъдат проверявани по границите, а по-скоро на гишетата за регистрация за полет, за да се избегне струпването на хора на изходите към самолета. Той отново настоя, че удостоверенията не трябва да бъдат наричани „ваксинационни паспорти“. Всеки ваксиниран трябва да получи удостоверение, независимо какъв препарат му е бил поставен, заяви Рейндерс. Той добави, че държавите от ЕС не могат да бъдат задължени да признават удостоверение за ваксини, за които не е издадено европейско разрешение за пазарен достъп. Ако държавите искат да използват удостоверенията за други цели, трябва да приемат съответното законодателство и то да съответства на европейските правила за защита на личните данни, поясни еврокомисарят. Той призова да не се разработват отделни национални бази данни, а да се ползва общоевропейската платформа. Рейндерс заяви, че притежаването на удостоверение не може да се превръща в предварително условие за пътуване. Той уточни, че ЕК предвижда системата с удостоверенията да отпадне, когато Световната здравна организация обяви край на пандемията.

Белгия срещу ковид са ваксинирани близо два милиона души, което съставлява 17 на сто от броя на населението и 20,5 на сто от пълнолетните, съобщиха местни медии. От този брой едва една трета са получили по две дози ваксина. Здравните власти уточняват, че в последните дни всички епидемични показатели се подобряват, макар и бавно. По последни данни един от 10 изследвани се оказва заразен с новата болест.
Досега в страната ковид взе 23 503 жертви, а потвърдените случаи на зараза са близо един милион. Данните показват, че втората епидемична вълна е била 10 пъти по-силна от първата миналата пролет по броя на заболелите, но смъртните случаи „на гребена“ на втората вълна са били по-малко. Очаква се белгийските власти утре отново да обсъдят възможни облекчения на противоепидемичните мерки. Някои кметове в страната заявиха предварително, че ще използват правомощията си и ще разрешат отварянето на откритите площи на заведенията, независимо какво реши правителството. От миналата есен в Белгия са в сила забрана за пътуване през граница и вечерен час, училищата са затворени, магазините работят с ограничения.

Великобритания започна да предлага ваксинация срещу коронавируса на всеки, навършил 45 години, след като изпълни поставената си цел всички на възраст над 50 да получат поне една доза до средата на април. Въпреки добрата новина обаче премиерът Борис Джонсън предупреди, че в Обединеното кралство, което от вчера започна да излиза от локдауна, ще има „още хоспитализации и смъртни случаи“. Дни преди крайния срок 15 април, който си бе поставило, правителството заяви, че ваксинация е била предложена на всички лица от приоритетните му групи – възрастни над 50 години, здравни работници и хора със сериозни медицински състояния, и че около 95 на сто от тях са получили една доза. Над 32 милиона души, над 60 на сто от пълнолетните в страната, са получили първа доза и около 15 на сто са получили и втора. Днес стартира втората фаза на ваксинацията, която обхваща лицата на възраст между 45 и 49 години. Крайната цел на правителството е всеки на възраст над 18 години да получи поне една доза до 31 юли. Днешната стъпка последва ден след като бяха вдигнати ограниченията на строгия локдаун, продължил повече от два месеца. Политици и учени се опитаха да отрезвят еуфорията от връщането на някои свободи с предупреждение, че вирусът все още представлява голяма заплаха. „Разбира се, че ваксинационната програма помогна, но основният дял от работата за ограничаване на болестта беше свършена от локдауна“, каза Джонсън. „Така че докато постепенно започваме отваряне, резултатът неизбежно ще бъде, че ще станем свидетели на още инфекции. За съжаление, ще видим още хоспитализации и смъртни случаи. Хората просто трябва да разберат това“, добави той.